Tani węgiel w Małopolsce. Gdzie kupić? Ile kosztuje tona?

2022-11-10 21:02
Skład węgla w podkrakowskim Zabierzowie
Autor: Artur Barbarowski/East News Skład węgla w podkrakowskim Zabierzowie

Tani węgiel. Ile kosztuje obecnie tona? Czy lepiej nabyć polski surowiec czy importowany? Kupić teraz czy może jeszcze poczekać z zakupem? Te pytania zadają sobie Polacy w całym kraju. Szukają w składach i w internecie. Sprawdziliśmy, gdzie w Małopolsce można dostać polski węgiel, ekogroszek, orzech lub węgiel z importu, jakie są ceny za tonę i czas oczekiwania. Wiemy też, w jakich miejscach węgla nie dostaniecie. Szczegóły sprawdźcie w naszym materiale.

PGG i Tauron - gdzie kupimy węgiel i w jakiej cenie?

Zakład Górniczy Janina w Libiążu oferuje węgiel w cenie 1550 złotych za tonę. Można tam nabyć trzy rodzaje węgla: orzech, kostkę i groszek. Od momentu zapisania się w kolejce do obioru czeka się maksymalnie trzy tygodnie.W Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie usłyszeliśmy, że zakup węgla możliwy jest w sklepie internetowym Tauron Wydobycie we wtorki i czwartki od godziny 17.00. W listopadzie będzie można zapisać się na listę chętnych w Jaworznie na ul. Sulińskiego 2, a potem czekać na informacje o terminie odbioru. Cena tony jest na razie nieznana.  Zakład Górniczy Brzeszcze też dysponuje węglem, a cena za tonę to 1650. Dzwoniąc usłyszeliśmy jednak, że zapisując się teraz, węgiel będzie można odebrać dopiero w styczniu 2023 – tak długa jest lista oczekujących. Na stronie sklepu internetowego PGG wyświetla się komunikat:

PPG
Autor: Print screen sklep.pgg.pl Komunikat na stronie sklepu internetowego PGG

Składy węgla w Małopolsce. Duże braki i wielkie różnice w cenach

Skład „Opał” w Wielkich Drogach oferuje wyłącznie orzech za 2400 złotych za tonę i ekogroszek za 3000 złotych za tonę. W składzie Bostar w Krzeszowicach kupimy polski węgiel z kopalni Brzeszcze w cenie 3350 złotych, jednak firma na składzie również tańszy z Indonezji - za kwotę 3100 złotych. Skład węgla i miału w Alwerni Kol-Pol nie dysponuje w tej chwili żadnym rodzajem opału. Węgiel ma pojawić się w cenie 1850 złotych za tonę, ale na bieżąco trzeba dzwonić i pytać. Podobna sytuacja jest w Czernichowie i Przegini Duchownej (składach wymienionych w wyszukiwarce cieplo.gov.pl).

– Mamy tylko orzech importowany z Ukrainy po 3100 złotych luzem. Węgla polskiego nie mamy od maja – usłyszeliśmy od pracowników składu węgla w Czernichowie na ul. Sportowej 1.

– My mamy tylko ekogroszek po 3900 złotych za tonę. Polskiego węgla nie ma już od bardzo, bardzo dawna – powiedziała nam właścicielka składu w Przegini Duchownej.

Węgiel od samorządów w Małopolsce

Według podpisanej 2 listopada ustawy, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1500 złotych za tonę i sprzedawać za maksymalnie 2000 złotych. Istotnym jest, że węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu tylko osoby uprawnione do dodatku węglowego. Sprawdziliśmy, jak przygotowują się do tego małopolskie gminy, m.in. Skawina, Wieliczka, Spytkowice, Michałowice czy Zabierzów. Wszystkie informacje na ten temat możecie znaleźć TUTAJ.

Tani węgiel przez internet. Czy to się opłaca?

W sieci również znajdziemy węgiel. Co oferują internetowi sprzedawcy w jednym z najpopularniejszych serwisów ogłoszeniowych? W Chrzanowie kupimy ekogroszek workowany (15 worków) już za 1 050 zł. Osoba z Rabki-Zdrój wystawiła na sprzedaż węgiel - orzech workowany za 2 800 zł. Dodatkowo osoba ta informuje, że posiada świadectwo jakości i oświadczenie pochodzenia węgla. Sprzedawca z Wieliczki oferuje miał węglowy, kostkę i ekogroszekTonę miały można nabyć już za 1 500 zł.  

Tani węgiel - jak kupić, by nie dać się oszukać?

Ważnym jest, by węgiel kupować tylko ze sprawdzonych źródeł. Służby przestrzegają, że konsekwencje zakupu węgla od osób na forach internetowych lub grupach facebookowych mogą być bowiem poważne. Stracić możemy bardzo dużą sumę pieniędzy. Jak działają naciągacze? Oferują sprzedaż węgla za okazyjną cenę. Haczyk polega na tym, że żądają wcześniejszej wpłaty zaliczki, zadatku na transport lub płatności blikiem z góry. Inne oszustwa tego typu pokazują, że zazwyczaj po wpłaceniu zaliczki lub przedpłacie za zakupiony towar, kontakt ze sprzedawcą się urywał. Należy zatem być ostrożnym zamawiając jakikolwiek towar od prywatnej osoby, a szczególnie takiej, która oczekuje zaliczki.

Tu pochowany zostanie Jerzy Urban. Tak wygląda grób Urbana

QUIZ. Jadalny, niejadalny czy trujący?

Pytanie 1 z 19
Czubajka kania to grzyb:
Kania
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE