Czosnek niedźwiedzi

i

Autor: ESKA Kraków News Aby zbierać tę roślinę, musisz mieć pozwolenie. Inaczej słono zapłacisz

Ciekawostki

Ta roślina zwana jest cebulą czarownic. Ma niezwykłe właściwości, ale na jej zbieranie trzeba mieć pozwolenie

2024-04-05 17:39

Czosnek niedźwiedzi, bo o niego chodzi, właśnie pojawił się na targach, choć jest w Polsce pod częściową ochroną. Wiele osób zastanawia się, czy można zrywać czosnek niedźwiedzi w lesie? Najbardziej lubi bowiem rosnąć w żyznych lasach z dominacją buka, a także w lasach łęgowych - o dobrze nawodnionej glebie z grubą warstwą ściółki. Trzeba jednak wiedzieć, że nie można zbierać go na własny użytek. Skąd wziąć pozwolenie? Na co pomaga ta roślina?

Kto wydaje pozwolenie na zbieranie czosnku niedźwiedziego?

Pozwolenie na zbieranie czosnku niedźwiedziego wydaje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ), właściwy dla naszego miejsca zamieszkania. Nie można zbierać go w lesie, gdyż grozi to grzywną. Wszystko dlatego, że - jak informują Lasy Państwowe - jest rośliną objętą ochroną częściową. Czosnek niedźwiedzi można jednak uprawiać. Na tagach i placach handlowych pojawia się już w marcu; w Krakowie można kupić wiązkę już za 5 zł. Młodziutka roślina zwana cebulą czarownic lub czosnkiem cygańskim stanowi świetną alternatywę dla szczypiorku. Czosnek niedźwiedzi jest prawdziwą bombą witamin i minerałów, dlatego szczególnie teraz warto dodawać go do jajecznicy, białego sera, zup, posypywać nim plastry pomidorów, robić z niego pasty kanapkowe lub pesto do makaronu. Można dodać go też do oliwy, aby ją w ten sposób aromatyzować.

Na co pomaga czosnek niedźwiedzi? Jakie ma właściwości?

Czosnek niedźwiedzi na szereg zastosowań jeśli chodzi o nasze zdrowie. Jego fanami są osoby stosujący medycynę naturalną. Wiosną, gdy ma najdelikatniejsze liście, naprawdę warto go kupić i stosować, ponieważ obniża poziom złego cholesterolu, ponieważ oddziałuje na parametry lipidowe. Odtruwa organizm i wspomaga pracę wątroby, a to dlatego, że jego spożywanie przyczynia się do zobojętniania metali ciężkich i innych toksyn w organizmie. Czosnek niedźwiedzi stanowi naturalny antybiotyk, wzmacnia odporność, a ponadto zawiera liczne związki siarki, dzięki którym pomaga na ból stawów. Pomaga też zachować prawidłową florę bakteryjną w jelitach.

Czym różni się zwykły czosnek od czosnku niedźwiedziego?

Liście czosnku niedźwiedziego są o wiele delikatniejsze niż zwykły czosnek. W smaku też nie do końca przypominają czosnek, a bardziej miks szczypiorku, rzeżuchy i natki pietruszki. Czosnek niedźwiedzi nie zaburza flory bakteryjnej układu pokarmowego i jest lekkostrawny.

ZOBACZ TAKŻE: Najwyższy wodospad w Polsce znajdziemy w Małopolsce. Ma 65 metrów wysokości