Ta choroba zabija młodych pacjentów. Aplikacja mobilna z Krakowa pomoże w diagnozie

2020-09-21 17:21
Wysoki cholesterol mogą mieć nawet młode, wysportowane osoby
Autor: Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Pomoc w diagnozie na ekranie smartfona. "Kordian" to aplikacja mobilna, która pomoże w wykryciu hipercholesterolemii rodzinnej.

Pomoc w diagnozie na ekranie smartfona. "Kordian" to aplikacja mobilna, która pomoże w wykryciu hipercholesterolemii rodzinnej. To uwarunkowana genetycznie choroba, która objawia się wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Nieleczona może prowadzić nawet do śmierci z powodu zawału serca lub udaru mózgu i to w bardzo młodym wieku, jeszcze przed 30. rokiem życia. Aplikacja "Kordian", stworzona na zlecenie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, może pomóc we wczesnym wykryciu tej choroby.

- Aplikacja pyta o to, czy palimy papierosy, czy chorowaliśmy w młodym wieku na choroby sercowo-naczyniowe. Pyta nas o aktualny poziom cholesterolu całkowitego i poziom cholesterolu LDL - wymienia rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Maria Włodkowska.

W aplikacji dostępny będzie m.in. test, który oceni, czy jesteśmy w grupie ryzyka
Autor: Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Hipercholesterolemia rodzinna mimo trudnej nazwy jest chorobą dość powszechną. Choruje na nią około 200 tys. Polaków. Warto wiedzieć, czy jesteśmy w grupie ryzyka.

- Jeżeli w danej rodzinie bardzo wcześnie pojawia się zawał serca mięśniowego, u dwudziestokilkulatka, u trzydziestokilkulatka, jeżeli pojawia się w tym wieku udar, jeżeli to występuje z pokolenia na pokolenie, trzeba się na moment zastanowić, dlaczego tak się dzieje - przestrzega profesor Maciej Małecki, kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Aplikacja "Kordian" będzie dostępna na smartfony z systemami Android i iOS na początku października.

Pomoc w diagnozie na ekranie telefonu. Posłuchaj rozmowy Bartłomieja Plewni z rzeczniczką Szpitala Uniwersyteckiego Marią Włodkowską:
Policjanci eskortowali do szpitala użądloną kobietę. Liczyła się każda minuta!
Sonda
Czy gorączka zawsze towarzyszy chorobie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE