Studencki projekt farmy miejskiej wygrał międzynarodowy konkurs architektoniczny

2020-11-19 15:44 Kuba Paduch, Radio Eska
Studencki projekt farmy miejskiej wygrał międzynarodowy konkurs architektoniczny
Autor: Politechnika Krakowska Tak prezentuje się zwycięski projekt.

Farmy na balkonach mieszkań osiedlowych? Studenci z Politechniki Krakowskiej uważają, że to możliwe. Zaprojektowali takie rozwiązanie i zdobyli pierwsza nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekty farm miejskich. Pomysły miały odpowiadać na nowe zapotrzebowania mieszkańców miast w kontekście pandemii koronawirusa.

Ogrody warzywne na balkonach - taki projekt przygotowała dwójka studentów wydziału architektury Politechniki Krakowskiej. Zwyciężyli nim w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Pomysł miał nawiązywać do wyzwań jakie stawia przed urbanistami pandemia koronawirusa i tak, zwycięski duet wpadł na pomysł konstrukcyjnego łączenia balkonów.

Nietypowy ogród przy szkole w Nowym Sączu

Patrząc na obrazki, które były wykonane w czasie pandemii, jak ludzie przekazują sobie z okna do okna różne rzeczy po linkach chcieliśmy rozwinąć trochę ten temat mówiąc, że każdy z nas ma jakieś rośliny na balkonie jeśli takowy posiada. Uznaliśmy po prostu, że razem z sąsiadami można te balkony połączyć - mówi projektodawczyni Julia Sierpień.

W takich ogrodach planowo można by sadzić warzywa, owoce oraz kwiaty. Dyrektor krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf uważa, że to dobry pomysł.

Myślę, że to jest też coś, co wychodzi na przeciw oczekiwaniom teraz miast. Szczególnie w dobie kryzysu, kiedy potrzebujemy kontaktu z przyrodą, naturą, ale również kontaktu międzyludzkiego, spotkań, wymiany doświadczeń - mówi.

Dyrektor podkreśla, że ogrody społeczne w Krakowie już są. Jeden w Parku Stacja Wisła, i drugi w sfinansowanym z budżetu obywatelskiego Parku Czyżyńskim.

Julia Sierpień i jej współprojektant Yaroslav Panasevych zapowiadają, że chcą rozwijać swój projekt i być może kiedyś w przyszłości go zrealizować.

Założenia projektu farm balkonowych poznał nasz reporter Kuba Paduch: