Studenci uciekli z Krakowa. Zdalne zajęcia sprawiły, że nie wynajmują miejsc w akademikach

i

Autor: Akademia Górniczo-Hutnicza Niektóre krakowskie akademiki przypominają domy duchów.

Studenci uciekli z Krakowa. Zdalne zajęcia sprawiły, że nie wynajmują miejsc w akademikach

2020-12-09 14:59

Strach przed pandemią, czy może po prostu wygoda? Tysiące krakowskich studentów nie zdecydowały się na to aby zamieszkać w akademikach swoich uczelni. Niektóre są niemal całkiem puste, ale są tez takie, które działają normalnie. Dokładna liczba studentów, którzy opuścili Kraków jest trudna do wyliczenia.

Nawet połowa krakowskich studentów mogła wyjechać z powodu pandemii koronawirusa. Uczelnie informują, że niektóre akademiki świecą pustkami. Na Uniwersytecie Jagiellońskim spośród 2,5 tysiąca dostępnych miejsc zajętych jest 1500. Akademia Górniczo-Hutnicza na 7 tysięcy miejsc ma 5 tysięcy rejestracji, ale obecnie studentów jest około 3 tysięcy.

Te osoby pojawiają się na miasteczku w taki sposób rotacyjny. To pewnie podyktowane jest ich planami zajęć. Takim dosyć nieregularnym rokiem akademickim, który raz wymusza obecność na zajęciach online, ale też obecność na niektórych zajęciach laboratoryjnych czy praktycznych - mówi rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

Politechnika Krakowska również zgłasza mniejszą liczbę studentów w akademikach, ale jednocześnie podkreśla, że wielu z nich mimo wszystko zostało.

W mniejszych miejscowościach mogą mieć problemy z Internetem, tutaj w akademikach mają bardzo dobry. Część mimo, że sytuacja na rynku pracy jest trudna dla studentów także jednak pracuje i też łącząc obowiązki zawodowe ze studenckimi jednak wolała pozostać w akademikach - mówi rzeczniczka PK Małgorzata Syrda.

W domach studenckich Uniwersytetu Ekonomicznego zajęta jest prawie połowa miejsc. Najwięcej studentów pozostało w akademikach Uniwersytetu Pedagogicznego - są zakwaterowane w 80 procentach.

Dane obłożenia krakowskich akademików sprawdził nasz reporter Kuba Paduch:
Akademik Straszny Dwór gotowy na przyjęcie studentów AGH
Sonda
Czy studniówki powinny zostać odwołane?