Skutki ulew w Małopolsce. Gdzie było najwięcej podtopień?

2021-09-02 9:15
Zbiornik na potoku Malinówka.
Autor: Ula Bienia

Ponad siedemset razy od poniedziałku interweniowała staż pożarna w czasie ulew w Małopolsce. Prezydent Jacek Majchrowski ogłosił w Krakowie pogotowie przeciwpowodziowe. Konieczne było także zbudowanie tymczasowego zbiornika retencyjnego na potoku Malinówka. Obecnie sytuacja powoli się stabilizuje, a stan wód nie zagraża mieszkańcom.

Zbiornik retencyjny na potoku Malinówka powstał w nocy z 31 sierpnia na 1 września. Dzięki niemu udało się zatrzymać znaczne ilości wody. Przy budowie tymczasowego polderu uczestniczyły władze miasta, strażacy oraz mieszkańcy Krakowa. Został stworzony z jednotonowych worków z kruszywem i piaskiem. 

- Dokonaliśmy uszczelnienia przepustu. W zasadzie jest to rozwiązanie techniczne, tymczasowe, ale identyczne, które mamy w tej chwili na profesjonalnym zbiorniku Bieżanów - mówi st. bryg. Piotr Filipek, Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.  

Władze miasta chcą zbudować kompleks pięciu zbiorników wodnych na Serafie i Malinówce, które mają uchronić mieszkańców przed przyszłymi podtopieniami.

- Przekazanie placu budowy ma nastąpić 8 września. Jesteśmy w trakcie rozpoczynania procesu realizacji docelowego polderu wraz z Malinówką I, Serafą II, które w listopadzie 2022 roku powinny być skończone i trwale skuteczne - tłumaczy Małgorzata Sikora, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Wybudowany tymczasowy zbiornik na Malinówce pozostanie tam co najmniej do przyszłego roku.

Raport z Anteny 01.09.2021

Czy znasz najważniejsze wydarzenia II Wojny Światowej?

Pytanie 1 z 10
II Wojna Światowa rozpoczęła się 1 września. Gdzie nastąpiły pierwsze ataki III Rzeszy na Polskę?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE