Mandat za palenie na balkonie? Kary mogą być wysokie

i

Autor: Pixabay

Wiadomości

Mandat za palenie papierosów na balkonie? Kara może być dotkliwa

2024-05-13 9:00

Czy można dostać mandat za palenie na balkonie? Na pewno wiele osób zadaje sobie to pytanie. Wśród nich są nie tylko nałogowi palacze, ale także sąsiedzi, którym zwyczajnie przeszkadza zapach dymu oraz jego oczywista szkodliwość. Jak w tej kwestii wyglądają przepisy? Czy za palenie papierosów na balkonie można dostać mandat? Co zrobić, jeśli nasz sąsiad pali na balkonie? Sprawdźcie w naszym materiale.

Spis treści

 1. Czy można palić papierosy na balkonie?
 2. Czy można dostać mandat za palenie papierosów na balkonie?
 3. Sąsiad pali papierosy na balkonie? Oto, co możesz zrobić
 4. Mandat za palenie na balkonie. Ile wynosi?
 5. Czy wspólnota mieszkaniowa może zakazać palenia na balkonie?
 6. Czy można palić papierosy w mieszkaniu w bloku?

Czy można palić papierosy na balkonie?

Palenie papierosów na balkonie to problem, z którym sąsiedzi palaczy zmagają się od lat. Niestety, przepisy polskiego prawa nie regulują w jasny sposób kwestii palenia na balkonie. Palenie papierosów na balkonie nie jest nielegalne. Nie istnieje przepis, który zabraniałby palenia tytoniu na własnym balkonie. Prawo reguluje oczywiście kwestię palenia papierosów w miejscach publicznych, które jest zakazane zgodnie z ustawą z dn. 8 kwietnia 2010 roku o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Należy zwrócić uwagę, że do miejsc przestrzeni publicznej zaliczamy m.in.:

 • przystanki komunikacji publicznej,
 • pomieszczenia obiektów sportowych,
 • ogólnodostępne miejsca zabaw przeznaczone dla dzieci,
 • pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego,
 • tereny przedsiębiorstw podmiotów leczniczych czy miejsca, w których udzielane są świadczenia zdrowotne.

Co ważne, zakaz ten nie dotyczy ulic czy chodników, chyba, że inaczej stanowią znaki ustawione w danym miejscu. Balkonu nie możemy więc zaliczyć do przestrzeni publicznej, a to oznacza, że palenie papierosów na balkonie czy tarasie jest legalne. 

Czy można dostać mandat za palenie papierosów na balkonie?

To, że palenie papierosów na balkonie czy w oknie jest legalne, nie oznacza z marszu, że pozostajemy bezkarni. W przypadku „kulturalnego” palenia nic nam nie grozi, ale w momencie, kiedy zaczniemy utrudniać życie innym mieszkańcom, wówczas mogą oni powołać się na zakłócanie spokoju czy niebezpieczne działanie. 

Karę za palenie papierosów na balkonie może otrzymać palacz, który np.:

 • zrzuci popiół z papierosa poza teren balkonu,
 • wyrzuci niedopalonego papierosa,
 • wyrzuci dopalonego papierosa np. na teren należący do sąsiada.

W tych przypadkach palenie na balkonie może doprowadzić do stworzenia zagrożenia pożarowego. Dodatkowo, sąsiedzi mogą m.in. zarzucić nam niemożność korzystania z własnego mieszkania spowodowane dymem. 

 

Sąsiad pali papierosy na balkonie? Oto, co możesz zrobić

Palenie papierosów na balkonie niestety bywa uciążliwe. Wie o tym każdy, kto nie pali, ale ma sąsiada, który jest nałogowym palaczem. Dym i zapach palonego papierosa unoszący się w pobliżu może dostawać się do naszego mieszkania przez otwarte okna czy balkon i niestety  - nie ma w tym nic przyjemnego. W takim przypadku warto zaznaczyć, że dobrym rozwiązaniem może okazać się zwyczajna i kulturalna rozmowa z uciążliwym sąsiadem, którego można przecież poprosić o zaprzestanie takich praktyk i wypracować wspólne porozumienie. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, a palacz regularnie utrudnia nam życie możemy zgłosić sprawę do spółdzielni mieszkaniowej lub powołać się na art. 144 kodeksu cywilnego dotyczącego „zakazu immisji” lub art. 222 kodeksu cywilnego.

Mandat za palenie na balkonie. Ile wynosi?

W przypadku, kiedy palacz zrzuci popiół bądź niedopałek na posesję czy taras sąsiada grozi mu kara w wysokości 500 zł. Za łamanie zakazu palenia w wyznaczonych miejscach palacze mogą otrzymać upomnienie lub mandat w kwocie do 500 złotych. Dodatkowo, osoba paląca papierosy na balkonie w przypadku wyrzucenia niedogaszonego papierosa może odpowiadać za stwarzanie zagrożenia pożarowego, za które grozi kara grzywny, aresztu lub nagany.

Czy wspólnota mieszkaniowa może zakazać palenia na balkonie?

Ważne, aby pamiętać także o przepisach dotyczących palenia danej wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej, ponieważ mogą one zakazać palenia na balkonie w regulaminie, a balkon może podlegać pod teren wspólnoty. Jeśli na naszym osiedlu obowiązuje taki zakaz, wówczas palenie papierosów na balkonie nie jest legalne tylko w teorii, ponieważ uchwała to prawo, które nie obowiązuje powszechnie. Karą za naruszanie regulaminu będzie w takim przypadku m.in. wykluczenie z danej spółdzielni.

Czy można palić papierosy w mieszkaniu w bloku?

Jeśli dana osoba jest właścicielem mieszkania, to może palić w nim papierosy. W polskim prawie nie obowiązują bowiem przepisy, które zabraniałyby właścicielowi palenia tytoniu we własnym mieszkaniu czy domu. 

Pozostając w temacie w galerii poniżej sprawdzicie, czego jeszcze nie wolno robić na balkonie. Za co grożą nam mandaty?

Jared Leto zagrał na krakowskim rynku! "Morning walk with some friends"