Dominik Jaśkowiec

i

Autor: Artur Barbarowski/East News

WIADOMOŚCI

Radny miejski Dominik Jaśkowiec wyraził gotowość do objęcia mandatu poselskiego po Miszalskim

2024-04-22 12:35

Radny miejski Dominik Jaśkowiec (KO) wyraził gotowość objęcia mandatu poselskiego po Aleksandrze Miszalskim, który w niedzielnej drugiej turze wyborów został wybrany na prezydenta Krakowa.

Kraków. Radny Dominik Jaśkowiec jest gotowy przejąć mandat poselski Aleksandra Miszalskiego

Radny Krakowa Dominik Jaśkowiec w poniedziałek, 22 kwietnia poinformował o swojej decyzji o gotowości do objęcia mandatu poselskiego. Jak dodał, zostając posłem będzie mógł nadal realizować swoje zobowiązania programowe, zarówno z wyborów parlamentarnych, jak i samorządowych. Jego deklaracja padła w kontekście zakończenia wyborów samorządowych w Polsce i wyboru posła KO Aleksandra Miszalskiego na nowego prezydenta Krakowa.

— Skoro wyborcy postanowili, że zdobyłem szósty wynik i mam pierwszeństwo w objęciu tego mandatu, to raczej nie będę się ociągał z tym wydarzeniem, ale to pewnie potrwa — powiedział radny Dominik Jaśkowiec. — Zmienia się tylko płaszczyzna działania, która daje nowe możliwości, do tego, żeby zrealizować np. zabezpieczenie Prądnika Czerwonego przed powodzią — to jest taka ważna rzecz dla mnie. Takich różnych spraw jest trochę, w których poseł może pomóc. To będzie dobra synergia z władzami samorządowymi i na pewno moje poselstwo pomoże Krakowowi w tym, żeby to miasto w końcu znalazło swoje miejsce — dodał.

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki

Kraków. Aleksander Miszalski po objęciu funkcji prezydenta miasta musi zrzec się mandatu poselskiego

Funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta nie można łączyć m.in. z mandatem posła lub senatora. Aleksander Miszalski, który w niedzielnej drugiej turze wyborów został wybrany na prezydenta Krakowa, przestanie być posłem. W takiej sytuacji marszałek Sejmu zawiadomi kolejnego kandydata z tej samej listy kandydatów w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów, o przysługującym mu pierwszeństwie do mandatu. W wyborach parlamentarnych 2023 r. w okręgu krakowskim (nr 13) KO zdobyła 5 mandatów, kolejny najlepszy wynik na liście — szósty pod względem kolejności — miał Dominik Jaśkowiec. Startował z dziewiątego miejska krakowskiej listy KO, zagłosowały na niego 6903 osoby.

Kim jest Dominik Jaśkowiec?

Dominik Jaśkowiec (ur. 1977 r. w Krakowie) od 2010 roku jest radnym miasta Krakowa. W latach 2014-2018 był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa, a w latach 2018-2022 jej przewodniczącym. Jestem doktorem nauk o polityce i administracji, adiunktem w Instytucie Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, wykładowcą Studium im. Pawła Adamowicza Collegium Civitas w Warszawie. Napisał wiele publikacji i artykułów naukowych z zakresu partycypacji społecznej i samorządu terytorialnego, m.in. wydaną w 2022 roku książkę: „Dzielnice Krakowa ich rola i znaczenie w ustroju samorządowym miasta”.

Pustki w lokalach wyborczych w Krakowie. Tak głosują mieszkańcy miasta:

Debata "Wybory samorządowe. Walka o Kraków". Mocna wymiana zdań i cięte riposty