Putin zarządził mobilizację. Rosjanie mieszkający w Krakowie protestowali przed konsulatem

i

Autor: PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL Putin zarządził mobilizację. Rosjanie mieszkający w Krakowie protestowali przed konsulatem

Putin zarządził mobilizację. Rosjanie mieszkający w Krakowie protestowali przed konsulatem

2022-09-22 9:34

Młode osoby, głównie Rosjanie mieszkający w Krakowie, protestowały w środę, 21 września wieczorem przed konsulatem Federacji Rosyjskiej przy ulicy Biskupiej 7, sprzeciwiając się wojnie w Ukrainie i częściowej mobilizacji ogłoszonej przez prezydenta Władimira Putina. Pikiety odbyły się również w kilku dużych miastach Polski.

Putin ogłosił mobilizację i postraszył atakiem jądrowym

W środę rano, 21 września Putin nakazał częściową mobilizację rosyjskich sił zbrojnych ze skutkiem natychmiastowym, która ma objąć 300 tysięcy osób. Zapowiedział także wsparcie dla przeprowadzenia pseudoreferendów w sprawie przyłączenia czterech okupowanych regionów Ukrainy do Rosji i ponownie zagroził Zachodowi użyciem broni jądrowej.

Wielu młodych Rosjan nie chce umierać na Ukrainie podczas "specjalnej operacji wojskowej"

W proteście przeciw tym posunięciom w środę wieczorem, 21 września przed konsulatem Federacji Rosyjskiej przy ulicy Biskupiej 7 w Krakowie zgromadziło się około 30 osób – głównie młodych Rosjan mieszkających w tym mieście. Jak tłumaczyli, przyszli pod konsulat, aby zaprotestować przeciwko wojnie i temu, co dzieje się w ich kraju. "Mieszkamy w Krakowie, ale przyszliśmy tutaj, żeby sprzeciwić się wojnie i sprzeciwić się Putinowi" - mówili demonstranci.

Protesty w Krakowie i w innych miastach

Zgromadzenie przebiegło spokojnie. Uczestnicy mieli ze sobą transparenty i biało-niebiesko-białe flagi, symbol antyputinowskiej wolnej Rosji. Skandowali po rosyjsku hasła przeciw wojnie, mobilizacji i Putinowi. Podobnie zgromadzenia spontaniczne przeciwko mobilizacji w Rosji odbyły się w Gdańsku, gdzie policja zabezpieczająca pikietę doliczyła się 12 uczestników, oraz w Poznaniu i Warszawie - po ok. 10 osób, a we Wrocławiu - 20.

Chwile grozy na pasach, pieszy uciekł przed ciężarówką

OUIZ PRL. Nie ma róży bez ognia, czyli powiedzonka z PRL-u

Pytanie 1 z 10
Nie mamy pańskiego płaszcza: