Kamil Stoch

Autor: Zrzut ekranu, TVP Sport, YouTube.com

Skoki narciarskie w Zakopanem

Pamiętny wieczór w Zakopanem. Tak Kamil Stoch wygrał pierwszy konkurs w karierze [WIDEO]

2024-01-21 19:54

„Pamiętam 12-latka, który skoczył tutaj podczas Pucharu Świata 132 metry. Przez całe lata mówiliśmy – mamy talent i mamy zwycięzcę!” – krzyczał w euforii w 2011 roku Włodzimierz Szaranowicz, kiedy Kamil Stoch wygrał pierwsze zawody w ramach Pucharu Świata. Polak dokonał tego w domu, w Zakopanem, ku uciesze dziesiątek tysięcy kibiców zgromadzonych pod Wielką Krokwią.

Puchar Świata w Zakopanem. Tak Kamil Stoch wygrywał swój pierwszy konkurs w karierze

23 stycznia 2011 roku – to właśnie ten mroźny dzień złotymi zgłoskami zapisał się w historii polskich skoków narciarskich, kiedy rozgrywano zawody Pucharu Świata w Zakopanem. Karierę kończył wówczas legendarny Adam Małysz, a pod Tatrami jego miejsce zajął Kamil Stoch, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich.

24-letni wówczas Kamil Stoch od dawna uważany był za wielki talent, na którego eksplozję czekali wszyscy polscy kibice. W 2011 roku w Pucharze Świata w Zakopanem rozgrywano w dniach 21-23 stycznia. Pierwsze wygrał Adam Małysz, z kolei w drugich triumfował Simon Amman. Najważniejszy dla tej historii pozostawał jednak trzeci dzień zmagań na Wielkiej Krokwi.

W pierwszej serii Kamil Stoch, występujący z 45 numerem startowym poszybował na odległość 123 metrów, co dało mu pierwsze miejsce. Chwilę później na belce startowej pojawił się Adam Małysz, który przy lądowaniu stracił równowagę i doznał upadku. Na szczęście „Orzeł z Wisły” znacząco nie ucierpiał, jednak nie mógł wystąpić w drugiej serii.

Tą piękną klamrą zamknął Kamil Stoch, który jako ostatni zameldował się na szczycie skoczni.

„Kto tutaj wytrzyma to napięcie? Zostaje Kamil Stoch. Wieje, wieje i to wieje z tyłu, proszę zwrócić uwagę jaka zawierucha. Kamil w powietrzu… BRAWO! BRAWO! I teraz zobaczymy, mam nadzieję, że to był ten skok, o którym marzył od tego 12-latka, którego widziałem. Wygrał! Chyba wygrał! Fantastyczna sprawa” – krzyczał do mikrofonu Włodzimierz Szaranowicz.

Chwilę później zwycięstwo Stocha potwierdziły oficjalne wyniki.

Jest zwycięzcą Kamil Stoch! Brawo Kamil, pamiętam 12-latka, który skoczył tutaj podczas Pucharu Świata 132 metry. Przez całe lata mówiliśmy – mamy talent i – mamy zwycięzcę Pucharu Świata! (…). Kamil Stoch zwycięzcą trzeciego konkursu w Zakopanem! (…). Ależ mieliśmy dramaturgię! – mówił Włodzimierz Szaranowicz.

23 stycznia 2011 roku Kamil Stoch odnotował pierwsze zwycięstwo w karierze w konkursie Pucharu Świata.

Czuję, że moje marzenia się zaczynają spełniać. Jednym z największych było wygranie tutaj w Zakopanem, na skoczni na której się wychowałem. Przy tak wspaniałej publiczności i takich zawodach zwyciężyć tutaj – coś wspaniałego – mówił w rozmowie z TVP Sport Kamil Stoch.