Przyjdź oddać krew i wróć do domu z świeżutką choinką

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Przed budynkiem RCKiK w Krakowie stoi namiot Lasów Państwowych z choinkami.

Przyjdź oddać krew i wróć do domu ze świeżutką choinką

2021-12-16 12:46

Dziś za oddawanie krwi oprócz klasycznej czekolady można odebrać również choinkę. Zespoły leśników przy Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa rozdają choinki po okazaniu specjalnego vouchera na dowód, że krew została oddana. Taki zespół jest między innymi w Krakowie, przy ulicy Rzeźniczej.

Podziel się odrobiną życia i w nagrodę odbierz choinkę. Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych wspólnie z Narodowym Centrum Krwi prowadzi dziś akcję rozdawania choinek świątecznych w zamian za oddaną krew. Przynajmniej 450 mililitrów. Akcja jest ogólnopolska i odbywa się w około czterdziestu placówkach. Między innymi w Krakowie.

Każdy, kto się zgłosi i odda krew dostanie taki voucher. Podchodzi do nas, my zabieramy voucher i wydajemy choinkę taką, jaką sobie kto wybierze. Są świerki, jodły, są duże i małe - mówi Dariusz Dziektarz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Akcja zasadniczo trwa do wyczerpania zasobów. Przy danej placówce krwiodawstwa zwykle jest od 150 do 200 choinek, ale pracownicy Lasów Państwowych przyznają, że w razie potrzeby mogą bez problemu domówić więcej.

To jest świetna akcja, zwłaszcza przed Świętami. Nie dość, że mobilizuje ludzi do tego, żeby przyszli oddać krew i pomóc innym, to jeszcze można coś dostać za to. W sumie nawet nie wiedziałam, że można dziś dostać choinkę. Dopiero Pani mi powiedziała o tym w środku - mówi kobieta, która oddała krew i odebrała choinkę.

Przypominamy, że krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatniego półrocza nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.

Odbierać choinki można dzisiaj jeszcze do godziny 16:30.

Jak wygląda oddawanie krwi? Opowiada wieloletni dawca