maska

i

Autor: pexels Obostrzenia wrócą w Polsce w styczniu? Statystyki są alarmujące!

Obostrzenia wrócą w Polsce w styczniu? Statystyki są alarmujące! Jest komentarz ministra zdrowia

2023-01-02 12:53

Powrót obostrzeń w Polsce w styczniu 2023? Wszystko przez wzrost zakażeń, m.in. na grypę. - Rekomenduję noszenie maseczki, zwłaszcza w miejscach, które są gęsto zaludnione, ponieważ infekcji jest naprawdę dużo. ie przewidujemy - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej”.

Powrót obostrzeń w Polsce w styczniu 2023? Jest komentarz ministra zdrowia

Minister wskazał, że "system opieki zdrowotnej przygotowywany jest na zwiększoną presję". Obecnie - jak zaznaczył - problem koncentruje się na pediatrii.

Zachorowania są przede wszystkim wśród dzieci. Przed świętami były momenty, w których obłożenie oddziałów pediatrycznych wynosiło ponad 80 proc. Mamy jednak sygnały, że epidemia grypy troszeczkę wyhamowuje – powiedział szef MZ.

Jak podał, resort – za pomocą Narodowego Funduszu Zdrowia – zwrócił się do szpitali o przeanalizowanie sytuacji i zadeklarowanie, ile dodatkowych miejsc mogą przeznaczyć na oddziałach pediatrycznych.

Minister podkreślił, że w tej chwili w kraju jest ok. 14 tys. łóżek pediatrycznych, z czego zajętych jest 9 tys.

Niedzielski dodał, że rekomenduje noszenie maseczek, zwłaszcza tam, gdzie przebywamy w dużych skupiskach osób. Podkreślił jednak, że póki co, nie ma planów na wprowadzenie obostrzeń.

Planujemy zwiększyć ten potencjał o 10 proc., co pozwoli nam na zabezpieczenie sytuacji - wskazał.

Tridemia w Polsce. Czy w kraju brakuje leków?

Pytany o zarzuty wobec rządu w sprawie dostępności leków, Niedzielski odparł, że "linia demarkacyjna między tymi, którzy widzą kryzys, a tymi, którzy nie identyfikują kryzysu, jest stricte polityczna".

Osobiście bazuję na informacjach, które mamy z monitorowania rynku leków, a nie na zbudowanej narracji. Jeżeli widzimy na poziomie hurtowni z lekami, że nasze zapasy antybiotyków, leków przeciwwirusowych i przeciwzapalnych starczają na co najmniej trzy miesiące, to oceniamy, że nie ma kryzysu. Dostępność hurtowa i dostępność na poziomie konkretnej apteki to dwie różne rzeczy – zaznaczył Niedzielski.

Pożar Leroy Merlin w Olsztynie