Politechnika Krakowska będzie mieć najnowocześniejsze laboratorium na świecie!

2022-08-03 19:13
Politechnika Krakowska - Wydział Mechaniczny
Autor: Aleksandra Wasilewska Politechnika Krakowska - Wydział Mechaniczny

Na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej w Czyżynach powstanie najnowocześniejsze laboratorium na świecie, w którym będą wykonywane pomiary i obrazowanie 3D wszelkich obiektów geometrycznych.

Badania prowadzone w Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych mają służyć wszystkim dziedzinom nauki i przemysłu - od medycyny i optyki przez mechanikę, aż po energetykę.

To bardzo ważna specjalność, od niej zależy poziom przemysłu w danym kraju. Czym lepsze mamy laboratoria z obszaru pomiarów współrzędnościowych, tym ten poziom przemysłu maszynowego, ultraprecyzyjnego, optycznego od tego zależy - mówi prof. Jerzy Sładek, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

Laboratorium będzie posiadać innowacyjny sprzęt, zbudowany wedle wytycznych pracowników Politechniki.

Będzie wyposażone w maszyny i urządzenia, które pozwalają na realizację pomiarów z niepewnościami poniżej dziesięciu nano, ale i również do obszaru jednego metra i powyżej, te dokładności będą na poziomie poniżej jednego mikrometra - dodaje profesor.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki grantowi w wysokości 17 mln złotych. Dwukondygnacyjny obiekt powstanie bezpośrednio przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej i będzie liczył 600 mkw. Wstępnie budynek ma być udostępniony pod koniec przyszłego roku.

QUIZ. Nauki ścisłe na poziomie szkolnym. Większość odpada przy piątym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Jaki jest symbol pierwiastka chemicznego rtęci?
Struś Tadzio na rehabilitacji
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE