Blok mieszkalny

i

Autor: Isaac Quesada, Unsplash

WIADOMOŚCI

Polacy przeciwko flipperom. W mediach społecznościowych wzywają do walki z fałszywymi ogłoszeniami o zakupie nieruchomości [ZDJĘCIA]

2024-04-19 15:29

Flipperzy to problem niemal każdego, polskiego osiedla. Ogłoszenia, w których podszywają się pod "młode małżeństwa", czy "rodziny z dziećmi" poszukują mieszkania na sprzedaż, stają się coraz powszechniejsze. Najczęściej podszywają się pod nie osoby, które skupują nieruchomości, a następnie sprzedają je z dużym zyskiem. Użytkownicy mediów społecznościowych pokazują, jak z nimi walczą.

Kim są flipperzy i jak zarabiają na rynku nieruchomości?

Coraz głośniej jest w Polsce o działalności flipperów. Obecnie niemal na każdym osiedlu można spotkać wydrukowane lub odręcznie napisane karteczki, w których "młode małżeństwo", "urocza para" lub "rodzina z dzieckiem" szuka mieszkania na sprzedaż. Często podkreślone jest w nich, że nieruchomość może być do gruntownego remontu. Na szczęście świadomość na temat tej działalności jest coraz większa i Polacy już teraz zdają sobie sprawę z tego, że za takimi ogłoszeniami stoją agenci nieruchomości lub osoby, które zawodowo zajmują się skupowaniem mieszkań, remontowaniem ich i sprzedawaniem dalej za dużo wyższą cenę. To bardzo niebezpieczne zjawisko, zwłaszcza teraz kiedy sytuacja na rynku nieruchomości jest trudna, brakuje mieszkań, a te, które są dostępne, osiągają zawrotne kwoty za metr kwadratowy.

Ustawa antyflipperska w Sejmie. Lewica interweniuje ws. cen mieszkań

Sztuczne podbijanie cen mieszkań przez flipperów to ogromne wyzwanie dla rządzących, którzy chcą chronić przed tego typu praktykami. W tej sprawie postanowiła zadziałać Lewica, która 29 marca złożyła w Sejmie projekt ustawy antyflipperskiej. W niej zawarto propozycję zmiany stawki podatku od czynności cywilnoprawnych. Obecnie wynosi ona dwa proc. w przypadku zbycia nieruchomości. Nowe prawo zakładała, że podatek będzie wynosił więcej, w zależności od tego, jak długo po nabyciu mieszkania będzie ono sprzedawane.

— Ustawa ma na celu zniechęcenie flipperów do ich działalności, obniżenie jej opłacalności. Chcemy uwolnić rynek od szkodliwych spekulacji, które w innych obszarach są zakazane. Mieszkanie jest wyjątkowym dobrem, które musi być chronione — przekazała Magda Biejat w mediach społecznościowych.

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki

Polacy rozpoczynają oddolną walkę z flipperami

Wzrost świadomości na temat działalności flipperów spotkała się z dużym sprzeciwem wobec ich działalności. W mediach społecznościowych pojawiły się głosy aktywistów miejskich oraz zwykłych mieszkańców, wzywających do walki z tego typu ogłoszeniami. Na Twitterze coraz częściej można spotkać wpisy, w których użytkownicy pokazują zerwane ogłoszenia flipperów. Apelują także o podobne działania na swoich osiedlach, podkreślając, że tego typu treści uderzają najbardziej w osoby starsze, które nie mają świadomości idącego za nimi zagrożenia.

Tak mieszka Sylwia Peretti pod Krakowem. 700 metrów kwadratowych czystego luksusu. Zbytek aż bije po oczach: