Bronisław Cieślak zostanie pochowany w poniedziałek na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie

2021-05-06 10:12 nm PAP.
Bronisław Cieślak nie żyje
Autor: WBF

Pogrzeb Bronisława Cieślaka – dziennikarza, prezentera telewizyjnego, byłego posła na Sejm i aktora znanego z roli porucznika Sławomira Borewicza w serialu "07 zgłoś się" i Bronisława Malanowskiego w "Malanowski i partnerzy" - odbędzie się w poniedziałek na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie.

Pogrzeb Bronisława Cieślaka. Gdzie? O której?

O terminie pogrzebu Bronisława Cieślaka poinformowała jego bratanica, aktorka Anna Cieślak na swoim profilu na Instagramie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek 10 maja 2021 roku o godzinie 13 w kaplicy na Cmentarzu Podgórskim, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego do grobowca rodzinnego - czytamy w nekrologu.

Raport z anteny 05.05, godz.10

Bronisław Cieślak: kim był?

Bronisław Cieślak urodził się w 1943 r. w Krakowie i tu ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego. Studiował etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał absolutorium bez dyplomu.

W latach 1969-73 pracował w Polskim Radiu Kraków, a w latach 1973-91 był redaktorem i zastępca redaktora naczelnego Telewizji Kraków. W latach 1970-90 był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Należał do PZPR od 1970 roku aż do rozwiązania partii w 1990 roku. Dwukrotnie w 1997 i 2001 roku zdobył mandat posła z list SLD.

Bronisław Cieślak jako niezapomniany Sławomir Borewicz

Rolę, która przyniosła mu największą popularność - porucznika Borewicza - bezkompromisowego w walce z przestępcami oficera MO, otrzymał jak sam wspomniał dzięki reżyserowi serialu Krzysztofowi Szmagierowi.

On, mając cztery scenariusze serialu, zastanawiał się, kto ma grać. Ale - mniejsza o szczegóły. Pewnego dnia wsiadł do pociągu i, nie uprzedzając mnie o tym, z Warszawy przyjechał do Krakowa. Dotarł na moje siódme piętro i stanął w moich drzwiach. Człowiek, którego nigdy wcześniej nie widziałem. Natomiast nazwisko - skojarzyłem. On powiedział: "Dzień dobry, nazywam się Krzysztof Szmagier". I zamilkł. "Szmagier, Szmagier, Przygody psa Cywila", odpowiedziałem - wspominał Cieślak.

Krzysztof uśmiechnął się. Potem, a było to wcześnie rano, wypiliśmy pewnie z dziesięć po kolei herbat i zaczęliśmy rozmawiać o serialu. Miał on się nazywać "Przygody porucznika Wolskiego", ale ostatecznie widzowie poznali go jako "07 zgłoś się" - wspominał początki serialu Cieślak. - Kręciliśmy na raty 21 filmów z tej serii, w pięciu podejściach, przez 12 lat. Pierwsze scenariusze Krzysztof pisał, nie znając mnie. Ale już pisząc następne, tworzył je jakby pode mnie, także w znaczeniu prywatnym – opowiadał aktor.

W ostatnich latach wcielał się w postać detektywa Bronisława Malanowskiego w serialu "Malanowski i partnerzy".

W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zmarł w niedzielę 2 maja. Miał 77 lat.