Pijalnia

i

Autor: spółka EGM

Kraków: Przy rondzie Matecznego powstaje pijalnia wód o właściwościach leczniczych

2021-05-05 22:21

Po ponad 20 latach woda wydobywana w centrum Krakowa znów będzie dostępna dla mieszkańców. Już jesienią pierwsze osoby będą mogły napić się wody ze źródeł Matecznego. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe w budynku, gdzie będzie znajdowała się Krakowska Pijalnia Zdrojowa.

- Woda będzie sprzedawana na miejscu lub na wynos. Będzie to woda w postaci gazowanej i niegazowanej. Przygotowaliśmy dwa warianty. Pierwszy podstawowy "Mateczny Zdrój", czyli woda o praktycznie niezmienionym składzie. Chcemy jedynie ograniczyć w niej poziom siarkowodoru, aby zmniejszyć ewentualny nieprzyjemny zapach. Drugi wariant to będzie "Anton", ta woda będzie miała mniejszą mineralizację, tak by można ją było pić dowoli - mówi Alina Duda ze spółki EGM, która jest inwestorem powstającego obiektu. 

W Politechnice Krakowskiej pojawił się wirtualny symulator spawania

Ze względu na swój bogaty skład mineralny woda ze źródeł Matecznego pomaga przede wszystkim w leczeniu i profilaktyce chorób przewodu pokarmowego.

- Ta woda mineralna ma w swoim składzie wszystkie niezbędne biopierwiastki. Jest wodą, która w odpowiedni sposób uzupełnia wszystkie mikroelementy potrzebne organizmowi do codziennego funkcjonowania - dodaje Alina Duda.

Wodę o właściwościach leczniczych w pobliżu ulicy Kalwaryjskiej odkrył w 1898 roku Antoni Mateczny. Inżynier skorzystał z cennego znaleziska i stworzył na tym terenie Ogólnodostępny Zakład Kąpielowy. W latach 60. został on przekształcony w rozlewnie wody, która w latach 90. zniknęła z mapy Krakowa.

Obecna inwestycja powstająca na terenie dawnych Zakładów Kąpielowych kierowana jest przez spółkę EGM S.A. Projekt dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

O tym jak będzie wygląda Krakowska Pijalnia Zdrojowa opowiada Alina Duda ze spółki EGM:

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Z jakiego języka pochodzi to słowo? Komplet punktów to marzenie! Z pewnością się pomylisz

Pytanie 1 z 7
Jaki to język? Blümerant