Pochwalił się prehistorycznym znaleziskiem. W nagrodę odwiedziła go policja [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-02-19 15:20

Mieszkaniec gminy Raciechowice (woj. małopolskie) znalazł na swoim polu nietypową rzecz. Swoim odkryciem pochwalił się w internecie. Okazało się, że to przedmiot pochodzący w epoki neolitu. Mężczyznę odwiedziła więc policja, która przekazała przedmiot do muzeum.

W środę, 17 lutego funkcjonariusze pojawili się u mężczyzny, by zabezpieczyć artefakt. Tam, 36-latek podał, że głownię siekierki znalazł kilka lat temu podczas wykopywania ziemniaków i… schował do szuflady. Niedawno sobie o nim przypomniał i z pomocą internautów próbował się dowiedzieć, czym jest jego znalezisko.

Mieszkaniec Raciechowic znalazł narzędzie z czasów neolitu

Ekspert z dziedziny archeologii obejrzał zabytek i określił, że to siekiera krzemienna czworościenna kultur neolitycznych, a więc ma kilka tysięcy lat. Bezcenny eksponat wkrótce trafi do muzeum.

Policja przypomina, że obrót zabytkami archeologicznymi jest zabroniony. Należą one do Skarbu Państwa. W przypadku znalezienia takiego przedmiotu trzeba powiadomić wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe - wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Odkrywcom lub przypadkowym znalazcom zabytków archeologicznych przysługuje nagroda, ale tylko jeżeli dopełniły obowiązku powiadomienia właściwego organu i zabezpieczenia przedmiotu oraz miejsca jego odkrycia.

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...