Mieszkańcy Nowej Huty mówią „nie” rzezi drzew na os. Szkolnym

2021-02-19 14:23
os. Szkolne
Autor: Mapy Google

Mieszkańcy Nowej Huty protestują przeciwko wycince drzew na jednym z podwórek na osiedlu Szkolnym. W tej sprawie przygotowali petycję, którą w ciągu kilku dni podpisało około stu osób.

Mają żal, o to, że wycinka nie została z nimi skonsultowana, a także o to, że dowiedzieli się o niej z niepodpisanych przez nikogo kartek przyczepionych do pni. 

Mieszkańcy protestują przeciwko wycince drzew na os. Szkolnym. Posłuchaj materiału Kuby Kusego:

Zawisły takie kartki na drzewach. Na tych kartkach informacja o dniu wycięcia. Nie było żadne informacji na ten temat, nikt z nami tego nie konsultował. Nie są się tego inaczej nazwać, jak dewastacją, bo wiemy, jak w Krakowie wyglądają nasadzenia zastępcze. Kupiłam mieszkanie w Nowej Hucie właśnie ze względu na zieleń. Jestem zszokowana i wstrząśnięta i zamierzam walczyć o to, by te drzewa przetrwały - mówią. 

Podkreślają, że nie mają pewności czy inwestor - Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki - ma zgody na wycięcie drzew. 

Renata Krężel, rzeczniczka MPEC zapewnia, że przedsiębiorstwo ma wszystkie potrzebne zezwolenia. Zapowiada też, że wycinki zostały wstrzymane. 

Mamy wszystkie zezwolenia. Wycinki mieliśmy dokonać w lutym, bo później zaczyna się sezon lęgowy ptaków. Wycinki zostały jednak wstrzymane. Prace rozpoczniemy w czerwcu i wtedy postaramy się ocalić tę zieleń. Czy to się uda w 100 proc., okaże się w momencie wykonywania inwestycji - wyjaśnia. 

Łukasz Maślona, radny Krakowa dla Mieszkańców, który zaangażował się w obronę zieleni na osiedlu szkolnym przypomina, że wciąż obowiązuje uchwała o ochronie terenów zielonych.

Zobowiązaliśmy prezydenta do tego, żeby przy wszystkich inwestycjach miejskich należy dążyć do tego, by nie usuwać cennego drzewostanu, w związku z czym liczę, że ta uchwała będzie wykonana - stwierdza. 

Przedstawicielka MPEC przyznaje, że zwłaszcza na starych, nowohuckich osiedlach problemem jest nasadzanie drzew tuż nad podziemnymi instalacjami, co niejednokrotnie prowadzi do licznych usterek.

Morsowanie bez wychodzenia z domu | ESKA XD - Fit vlog #15
Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE