Płaca minimalna pójdzie w górę? Nowa propozycja rządu nie wszystkim się podoba

2020-07-29 8:57
Plik banknotów
Autor: Pixaby Płaca minimalna pójdzie w górę? Nowa propozycja rządu nie wszystkim się podoba

Płaca minimalna pójdzie jednak w górę? Rząd w przyszłym roku chce ją podnieść do kwoty 2800 zł brutto. Z tą propozycją nie zgadzają się jednak Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i pracodawcy. Pierwsi chcą jeszcze wyższych zarobków. Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan woli utrzymania wynagrodzenia z tego roku.

Spis treści

  1. Płaca minimalna w Polsce
  2. Płaca minimalna w górę? OPZZ chce jeszcze wyższej
  3. Pracodawcy przeciwni podwyższenia płacy minimalnej

Płaca minimalna w Polsce

Płaca minimalna w 2020 roku w Polsce wynosi 2600 zł brutto. Początkowo ta kwota miała także zostać utrzymana w przyszłym roku. W miniony wtorek rząd wyszedł jednak z inną propozycją. Chce podniesienia minimalnego wynagrodzenia w 2021 roku do 2800 zł brutto. Zmienić by się miała również stawka godzinowa - na 18,30 zł (obecnie 17 zł brutto).

Płaca minimalna w górę? OPZZ chce jeszcze wyższej

Z taką propozycją rządu nie zgadza się Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Jego propozycją było podniesienie płacy minimalnej do 3100 zł. Wiceszef OPZZ przypomniał również, że prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński zapewniał, że w 2021 roku wynagrodzenie będzie wynosić 300 zł. Zwraca uwagę na przyszłoroczny wzrost gospodarczy oraz inflację.

Pracodawcy przeciwni podwyższenia płacy minimalnej

Zupełnie innego zdania się Pracodawcy RP oraz Konfederacja Lewiatan. Uważają, że płaca minimalna w 2021 roku powinna pozostać na tym samym poziomie, co obecnie. Zwracają uwagę, że pandemia koronawirusa najbardziej dotknęła mikro- i małe firmy. Dla nich poziom płacy minimalnej to poważne ograniczenie. Przez to część firm musiało zdecydować się na zwolnienia. Jeśli płaca minimalna zostanie podniesiona, niewykluczone są kolejne redukcje etatów.

20 budek dla jerzyków w Skawinie. Budki zostały zamontowane na hali sportowej.
Posłuchaj o słodzikach, czy warto nimi zastąpić niezdrowy cukier. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE