Piotr Żyła

i

Autor: Cyfra Sport Piotr Żyła

Sport

Piotr Żyła jest innego wyznania, niż katolickie. Dla wielu to duże zaskoczenie

2024-04-17 7:27

Piotr Żyła to jeden z najpopularniejszych polskich sportowców. Nazwisko skoczka narciarskiego regularnie pojawia się na pierwszych stronach wszelakich portali, nie tylko sportowych. Niewiele osób wie jednak, że urodzony w Cieszynie zawodnik nie jest katolikiem. Jakiego wyznania jest Piotr Żyła? Odpowiedź może zaskoczyć wiele osób.

Jakiego wyznania jest Piotr Żyła? Odpowiedź może zaskakiwać

Piotr Żyła to jeden z najpopularniejszych sportowców w Polsce, który może pochwalić się wieloma osiągnięciami w dyscyplinie, którą uprawia, czyli w skokach narciarskich. 37-latek zdobywał m.in. złote i brązowe medale mistrzostw świata, choć wielu kibicom z pewnością zapadnie w pamięci z racji swojego stylu bycia i szerokiego uśmiechu.

Piotr Żyła urodził się 16 stycznia 1987 roku w Cieszynie na Śląsku, a jak informuje portal „Bielskobiala.naszemiasto.pl”, Żyła w młodości uczęszczał do pobliskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. Wspomniany region zamieszkują nie tylko katolicy – od wieków jedną z religii dominujących na rzeczonym obszarze jest zrzeszonych w kościele ewangelickim. Piotr Żyła jest wyznawcą jednego z jego odłamów, czyli kościoła ewangelicko-augsburskiego - wynika z informacji podawanych przez „Bielskobiala.naszemiasto.pl”.

O wyznaniu Piotra Żyły w rozmowie z wspomnianym portalem mówił ks. Jan Byrt ze Szczyrku:

Piotr chodził do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku gdzie są prowadzone zarówno katolickie, jak i ewangelickie lekcje religii . Uczniowie są z całej Polski i należą do różnych Kościołów. Opiekę duszpasterską nad uczniami sprawują dwaj katecheci - katolicki i ewangelicki. Piotr uczęszczał na lekcje religii ewangelickiej – powiedział ks. Byrt w rozmowie z serwisem „Bielskobiala.naszemiasto.pl”.

Historia kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce rozpoczęła się tuż po historycznym wystąpieniu Marcina Lutra. Religia ta przyjęła się szczególnie na obszarze Prus Książęcych czy wspomnianym Śląsku Cieszyńskim, czyli w regionie, w którym dorastał Piotr Żyła.

Najlepsze kąpieliska w Krakowie 2024. Gdzie wypocząć nad wodą?

Murator Remontuje: Wymiana zlewu i baterii kuchennej

Quiz o Piotrze Żyle. Jak dobrze znasz najbardziej wesołego skoczka w polskiej reprezentacji?

Pytanie 1 z 15
Jak kilka lat temu Piotr Żyła nazwał swój sposób najazdu do progu?