Otwarcie restauracji i barów. Jak szybko koronawirus rozprzestrzenia się w lokalach? [WIDEO]

2020-05-18 11:14
Otwarcie restauracji i barów. Jak szybko koronawirus rozprzestrzenia się w lokalach?
Autor: Pixaby Otwarcie restauracji i barów. Jak szybko koronawirus rozprzestrzenia się w lokalach?

Czy odwiedzanie restauracji i barów jest bezpieczne? Od 18 maja ponownie możemy zjeść posiłek na mieście. Czy ryzyko zakażenia koronawirusem jest tam większe? Jak szybko rozprzestrzenia się on w lokalach? Wszystkiego dowiecie się na krakow.eska.pl.

Od 18 maja (poniedziałek) znów możemy wybrać się do restauracji, kawiarni czy baru. Lokale po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa ponownie zostały otwarte. Obowiązują w nich jednak specjalne zasady. Są to m.in. zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy stolikami (min. 2 matry), kelnerzy będą nas obsługiwać w maseczkach i rękawiczkach, a przy stoliku usiądziemy tylko z rodziną lub osobami, z którymi mieszkamy. Więcej przeczytacie: Restauracje, bary, kawiarnie otwarte od 18 maja. Nowe zasady. Co można, a czego nie wolno?

Czy jednak przebywanie w lokalach gastronomicznych jest bezpieczne? Jak szybko rozprzestrzenia się tam wirus? Sprawdzili to eksperci ds. zakażeń kontaktowych i japońskiego NHK. Podczas eksperymentu jeden z 10 uczestników udawał zakażoną osobę, a jego dłonie zostały posmarowane farbą fluorescencyjną. Uczestnicy siedzieli razem w lokalu, korzystali ze wspólnego bufetu. Eksperyment pokazał, na ilu przedmiotach znalazła się fluorescencyjna farba. Okazało się, że potencjalny "wirus" rozprzestrzenił się na naczynia, a nawet na twarze i dłonie innych osób!

Wnioski? Dokładne mycie i dezynfekcja rąk jest konieczna, by zatrzymać rozwój wirusa. Pokazał to drugi eksperyment, w którego trakcie, wszyscy przed zajęciem miejsca przy stoliku umyli swoje dłonie. Rozprzestrzenianie się wirusów spadło praktycznie do zera.

Przypomnijmy, że higiena rąk będzie też jednym z obowiązków klientów, zanim zasiądą przy stoliku.

Posłuchaj dlaczego warto sięgać po kwiaty i owoce głogu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #21
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE