Czy przez noszenie maseczki zwiększamy ryzyko zachorowania?

i

Autor: Pixaby Koniec z noszeniem maseczek w Kaliszu? Zaskakujące doniesienia z resortu zdrowia!

Czy nosząc maseczkę zwiększamy ryzyko zachorowania na koronawirusa? Prawda czy fałsz?

2020-05-17 11:41

W sieci pojawia się mnóstwo informacji oraz plotek na temat koronawirusa. Jedną z nich jest to, że nosząc maseczkę, możemy zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19. Czy jest to prawda? Czy nosząc maseczkę, zagrażamy swojemu zdrowiu? Więcej dowiecie się na krakow.eska.pl.

Spis treści

  1. Czy noszenie maseczki powoduje, że zwiększamy ryzyko zachorowania?
  2. Czy nosząc maseczkę, zwiększamy możliwość zakażenia?
  3. Czy nosząc maseczkę, zagrażamy swojemu zdrowiu?
  4. Dlaczego regularna wymiana maseczek jest ważna?

Czy noszenie maseczki powoduje, że zwiększamy ryzyko zachorowania?

Przypomnijmy, od 16 kwietnia w Polsce mamy obowiązek zakrywania twarzy podczas wychodzenia z domu. Konieczne jest zasłonięcie ust i nosa. Możemy użyć do tego maseczki, chusty czy apaszki. Pamiętajmy, że brak zasłoniętej twarzy może poskutkować mandatem. O tym, jak długo zakrywanie twarzy będzie obowiązkowe mówił na konferencji Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski. Do maseczek musimy się też przyzwyczaić, bo te mogą zostać z nami na dłużej.

Czy nosząc maseczkę, zwiększamy możliwość zakażenia?

Wiele osób zaczęło negować konieczność noszenia maseczek. Twierdzą, że te nie uchronią nas przed koronawirusem. Wręcz przeciwnie, mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania. A jak jest na prawdę?

Czy nosząc maseczkę, zagrażamy swojemu zdrowiu?

Naprzeciw tym plotkom wychodzi rządowa akcja #StopFakeNews, która ma na celu przekazywnie rzetelnych informacji na temat COVID-19.

To jest bardzo skomplikowany proces immunologiczny. Generalnie, jeśli mamy własne bakterie i własne wirusy to jesteśmy do nich przyzwyczajeni, są one dla nas pożyteczne. Nie powodują wystąpienia choroby, wręcz przeciwnie - mówi prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.

Maski należy zmieniać dość często, a jeżeli nie możemy tego zrobić, to należy je prać. Para wodna i oddech powodują to, że na mokrej powierzchni osadzają się bakterie lub wirusy. Natomiast, żeby spowrotem się zakazić, to właściwie takiej opcji nie mamy - dodaje prof. Horban.

Dlaczego regularna wymiana maseczek jest ważna?

Chodzi tu o zdrowie innych osób. Jak podkreśla prof. Horban, zbyt długie noszenie jednej maseczki powoduje, że zakażamy innych. Stąd właśnie apel do wszystkich, by osłony twarzy, takie jak maseczki, czy przyłbice wymieniać regularnie. Jeżeli nie mamy możliwości, by zaopatrzyć się w nową, to ta, którą posiadamy, musi być wyprana m.in. w temp. 60 stopni i dokładnie wyprasowana.

Posłuchaj, dlaczego olej palmowy szkodzi zdrowiu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #21
Sonda
Twoje ulubione miejsce na wypoczynek to: