Masz TĘ grupę krwi? Jesteś bardziej odporny na zakażenie koronawirusem!

2020-10-16 8:07
Masz TĘ grupę krwi? Możesz być bardziej odporny na zakażenie koronawirusem!
Autor: Pixaby Masz TĘ grupę krwi? Możesz być bardziej odporny na zakażenie koronawirusem!

Czy zakażenie koronawirusem i sposób przechodzenia choroby zależy od grupy krwi? Wiele na to wskazuje. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy opublikowali swoje badania na łamach "Blood Advanced". Dowodzą one, że osoby z grupą krwi 0 są odporniejsze na zakażenie koronawirusem oraz mogą łagodniej przechodzić chorobę.

Osoby z grupą krwi 0 bardziej odporne na zakażenie koronawirusem

Osoby z grupą krwi 0 mają mniejsze prawdopodobieństwo na zakażenie się koronawirusem. Co więcej, dużo rzadziej zapadają też na najcięższe formy COVID-19. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Hematologii (ASH) na łącznej próbie ponad 470 tys. osób zainfekowanych koronwirusem w Danii. Dane te porównano z wynikami ponad 2,2 mln osób z całego świata chorych na COVID-19.

Kolejki do Tauron Areny Kraków, która jest jednym z punktów pobierania wymazów w kierunku koronawirusa.

Nawet w sytuacji rozwinięcia się u nich COVID-19, choroba ta ma łagodniejszy przebieg, a także istnieją mniejsze szanse powikłań - wynika z badania.

Grupa krwi 0 bardziej chroni przed zakażeniem koronawirusem. Co z pozostałymi?

COVID-19 najczęściej zarażają osoby z grupą krwi A i B. Oni także najczęściej umierają ze względu na koronawirusa. Pamiętajmy jednak, że na przebieg choroby wpływają również inne czynniki, jak np. otyłość czy choroby przewlekłe.

Naukowcy przypuszczają, że przeciwciała zawarte w grupie krwi 0 mogą być ważnym czynnikiem chroniącym przed zakażeniem koronawirusem. Przypominają, że grupa 0 posiada przeciwciała anty-A oraz anty-B.

Osoby z grupą krwi 0 lepiej przechodzą koronawirusa. Potwierdziły to badania

Cristina Arbona z Hiszpańskiego Towarzystwa Hematologii i Hemoterapii (SEHH) zaznacza, że badania opublikowane w "Blood Advanced" potwierdzają wcześniejsze obserwacje lekarzy, że grupa krwi może mieć związek ze sposobem przebiegu COVID-19.

Zaletą tych badań jest fakt, że zostały one przeprowadzone na bardzo dużej próbie badawczej oraz, że potwierdzają istniejące wcześniej przypuszczenia, że grupa krwi ma wpływ na przebieg zakażenia - dodała Arbona.

Posłuchaj o cholestazie, czyli zastoju żółci. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE