Osiedle przy ulicy Luborzyckiej w Krakowie pod wodą. Od 10 lat nikt nie chce pomóc mieszkańcom

2022-01-27 14:59
powódź
Autor: Pixaby Zdjęcie poglądowe

Mieszkańcom domów przy ulicy Luborzyckiej w Krakowie wydawało się, że kupili swoje wymarzone domy. Szybko okazało się, że tak nie jest. Ich posesje są regularnie zalewane wodą spływającą z położonych wyżej działek. Jak twierdzą mieszkańcy, przy każdym opadzie deszczu muszą zabezpieczać swoje nieruchomości.

Głównym problemem jest w tym wypadku źle wybudowana przez dewelopera droga, który za ten błąd został skazany dwoma wyrokami sądów – karnym i cywilnym. Urzędnicy miejscy o tym problemie wiedzą od 2011 roku. Wydali decyzję, która nakazywała mieszkańcom przepuszczenie wody w kierunku południowym, czyli w stronę domów naszych bohaterów.

Po kilku latach projekt w tej sprawie przygotował jeden z sąsiadów, który nie miał do tego jednak odpowiednich kompetencji. Wymyślił, że należy wywiercić otwory w podmurówce ogrodzenia, a przez nie woda miała swobodnie przepływać. W ten sposób ogrody i domy naszych bohaterów zalewane są szybciej i większą ilością wody.

Skrajnie niebezpieczne wyprzedzanie kierowcy tira

Urzędnicy wydali zgodę na realizację tego projektu, ale nie zweryfikowali czy osoba wykonująca projekt posiada odpowiednie uprawnienia wodno-prawne. We wrześniu 2020 roku Wydział Kształtowania Środowiska wydał opinię nakazującą wykonanie 97 otworów w podmurówce ogrodzenia drogi. Prace zostały wykonane w grudniu 2020 roku. Sąsiad, który jest inżynierem i wykonał to opracowanie, ma wszczęte w tej sprawie postępowanie dyscyplinarne.

Po wykonaniu prac okazało się, że sytuacja uległa pogorszeniu. Urzędnicy miejscy zamiast pomóc mieszkańcom ulicy Luborzyckiej – pozwolili na dokonanie jeszcze większych szkód. Mieszkańcy cały czas borykają się z problemem zalewanych działek, ale Urząd Miasta nie jest w stanie zaproponować im żadnego rozwiązania.

Deweloper, który wybudował domy przy ulicy Luborzyckiej w Krakowie wiedział o tym, że nieruchomości są zalewane. Pomimo tego sprzedawał je nadal. Nie poinformował nabywców o wadach wybudowanych mieszkań. Przeciwko deweloperowi toczyły się dwie sprawy w sądach – karna o oszustwo (wygrana przez mieszkańców w obu instancjach) oraz cywilna (wytoczona przez właścicieli siedmiu domów o wykonanie urządzenia odwadniającego lub zapłatę – wygrana przez nich w pierwszej instancji).

Nieprawidłowości zarówno podczas budowania domów, jak i wykonywania odwodnienia, nie dostrzegł również Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Nie wstrzymał budowy odwodnienia oraz odmówił wszczęcia postępowania administracyjnego. Niektórzy z sąsiadów, którzy w ostatnich latach budowali się przy ulicy Luborzyckiej w Krakowie, zdecydowali się również na podniesienie poziomu swoich działek. Urzędnicy wyrazili na to zgodę, a w efekcie domy położone poniżej były zalewane jeszcze mocniej.

Mieszkańcy domów przy ulicy Luborzyckiej w Krakowie nieustannie zmagają się z zalewającą ich wodą. Wiele mieszkań jest już zniszczonych. Trzeba walczyć z pojawiającymi się grzybami i pleśnią. Jedna z osób została poparzona, bowiem w spływającej wodzie znajdowały się pestycydy. Mieszkańcy przyznają, że boją się każdego deszczu, a od kilku lat nie wyjeżdżali nigdzie na wakacje, bo cały czas pilnują czy nie zbiera się woda.

Więcej o sytuacji mieszkańców przy ulicy Luborzyckiej w Krakowie dowiecie się już w tę niedzielę w programie "Państwo w Państwie" w Polsacie i Polsat News o godzinie 19:30.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE