smog

i

Autor: pixabay.com

Ościenne gminy duszą Kraków! Zanieczyszczenie powietrza jest ogromne

2021-02-02 8:41

We wtorek, 2 lutego powietrze w Krakowie wciąż nie należy do najlepszych. Normy zanieczyszczenia przekroczone są o kilkaset procent. Niestety bardzo duży wpływ mają na to otaczające stolicę Małopolski miejscowości. Tam sytuacja jest wprost fatalna.

Smog w Krakowie [2.02]

Choć sytuacja w Krakowie pod kątem zanieczyszczenia powietrza wygląda już lepiej niż dzień wcześniej, to nadal daleko jej do ideału. Normy w mieście przekroczone są o kilkaset procent. Najgorzej jest m.in. na Alejach Trzech Wieszczów, czy na Czerwonych Makach. W Krakowie wciąż obowiązuje II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

Tak prezentowała się mapa miasta na portalu Airly.

Smog w Krakowie i okolicach [2.02.2021]

i

Autor: screen airly Smog w Krakowie i okolicach [2.02.2021]
WOŚP W Krakowie

Jeszcze gorzej jest w miejscowościach otaczających Kraków. Przykładowo w Rzozowie normy przekroczone są o 700 proc., w Rząsce o prawie 800 proc.! Fatalnie wypada również Wieliczka (prawie 600 proc.) czy Kokotów (ponad 700 proc.).

Kraków przykryty smogiem. Jak się bronić?

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Nowe i stare pytania! Sprawdź się!

Pytanie 1 z 1
Który z wymienionych sposobów przewożenia gaśnicy w samochodzie osobowym jest właściwy?