Urząd Marszałkowski proponuje jednolity wzór uchwał antysmogowych dla gmin

2021-02-01 13:34
Alert RCB dla mieszkańców Poznania. Co tym razem?
Autor: JerzyGorecki /CC0/pixabay.com Alert RCB dla mieszkańców Poznania. Co tym razem?

Jednolite ramy uchwał antysmogowych dla małopolskich gmin. Z taką propozycją wyszedł małopolski Urząd Marszałkowski. Chodzi o ogólny zestaw zapisów, nakazów i zakazów jakie zdaniem samorządu województwa powinny się znaleźć w każdej takiej uchwale. Urzędnicy spotkali się z małopolskimi samorządowcami by przedstawić im swoje pomysły. Prezentacji dokonał Wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Samorząd małopolski chce pomóc gminom przyjmować uchwały antysmogowe. Eksperci Urzędu Marszałkowskiego przygotowali ogólny zestaw zapisów, które powinny się znaleźć w każdej takiej uchwale. Za wzór posłużyła funkcjonująca od 4 lat uchwała antysmogowa dla małopolski. Chodzi tu zwłaszcza o walkę z nieekologicznymi piecami węglowymi.

Proponujemy rozwiązanie polegające na ograniczeniu instalacji nowych kotłów na węgiel już od przyszłego roku. W przypadku istniejących kotłów węglowych tym terminem możliwości funkcjonowania byłby rok 2030 - mówi Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Programów Ekologicznych Piotr Łyczko.

Propozycja obejmuje też nakaz by nowoinstalowane kotły i ogrzewacze na biomasę były bardziej ekologiczne oraz dopłaty do wymiany pieców dla najuboższych. Burmistrz Rabki Zdroju, która swoją uchwałę antysmogową już ma, przyznaje, że niektórzy lokalni radni mogą być przeciwni proponowanym przez samorząd wojewódzki rozwiązaniom.

Może zaprosilibyśmy na spotkanie z naszymi radnymi przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego, który o tej idei jeszcze by powiedział szerzej, bo próbowano nam to pokazać na zasadzie, że "tak żeście to sobie wymyślili i nikt nie jest w stanie nas zmusić" - mówi.

Urzędnicy marszałkowscy podkreślają, że to na razie tylko propozycja jednolitych zapisów uchwał antysmogowych. Ostateczne decyzje będzie podejmował Sejmik województwa.

Dyskusji samorządowców z urzędnikami marszałkowskimi przysłuchiwał się nasz reporter Kuba Paduch:
Krakowski Alarm Smogowy chce zmian w Programie Ochrony Powietrza

Co wiesz o polskich świętach?

Pytanie 1 z 10
Boże Ciało to święto:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE