Opaska która leczy rany powstała na Politechnice Krakowskiej.

i

Autor: Tricomed SA Tak prezentuje się przykładowa opaska dziecięca na całą głowę.

Opaska, która leczy rany powstała na Politechnice Krakowskiej. Otrzymała już wyróżnienie!

2020-02-20 15:30

Światowe uznanie dla wynalazku z Politechniki Krakowskiej. Pracownicy uczelni są współtwórcami, tak zwanej inteligentnej opaski uciskowej. Wynalazek otrzymał złoty medal na międzynarodowych targach innowacji w Bangkoku.

Inteligentna Opaska, która leczy blizny. Taki wynalazek powstał przy współpracy z Politechniką Krakowską i firmą Tricomed. Projekt właśnie zdobył złoty medal na międzynarodowych targach innowacji w Bangkoku. Współtwórca opaski, profesor Krzysztof Karbowski tłumaczy, że powstała w oparciu o modyfikację istniejącej technologii opatrunkowej.

Jest taka metoda lecznicza nazywana pressoterapią. W zdefiniowany sposób wywarty ucisk na przykład na bliznę pooparzeniowią w istotny sposób poprawia jej gojenie i tego właśnie dotyczył ten projekt, aby można było w lepszy sposób pomagać takim pacjentom. To głównie są dzieci po oparzeniach - mówi profesor Karbowski.

Leczniczy ucisk jednak nie byłby skuteczny, gdyby nie specjalna metoda pomiaru tego ucisku. Tu objawia się wspomniana inteligencja opaski. Algorytm został opracowany na Politechnice Łódzkiej.

Tam się bierze pod uwagę charakterystykę materiału, kształt ciała, na które ten opatrunek należy nałożyć no i oczywiście wytyczne opracowane przez lekarza - mówi profesor Karbowski.

Nagrodzona w Tajlandii opaska wykonana jest z wysokoplastycznej, oddychającej dzianiny, łączonej ze sobą metodami szwalniczymi za pomocą płaskich szwów. Ma to minimalizować ryzyko podrażnienia.

Opaska jest już w użytku. Zespół badawczy pracował też nad innymi projektami z zakresu technologii medycznych, jak na przykład proteza kości czaszki czy dna oczodołu.


Opaska która sama leczy rany? Posłuchaj wywiadu Kuby Paducha: