Ścieżka rowerowa droga dla rowerów

i

Autor: designed by Freepik, https://pl.freepik.com/, Freepik

Wiadomości

Deklaracja kandydata na urząd prezydenta. 30 mln złotych na ścieżki rowerowe w Krakowie

2024-04-14 16:05

30 mln złotych rocznie – takie fundusze obiecał przeznaczyć na budowę ścieżek rowerowych kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Krakowa – Aleksander Miszalski, jeśli obejmie wspomniany urząd. Poseł zapowiedział, że będzie realizował program rowerowy przygotowany przez stowarzyszenie Lepszy Kraków.

Kraków. Aleksander Miszalski zapowiada nowe ścieżki rowerowe

30 mln zł rocznie z budżetu miejskiego na budowę dróg rowerowych zapowiedział w sobotę, 13 kwietnia kandydat KO na prezydenta Krakowa poseł Aleksander Miszalski podczas wspólnego briefingu prasowego z byłym kandydatem na urząd prezydenta miasta – Stanisławem Mazurem. Miszalski przypomniał, że 10 lat temu 85 proc. krakowian w referendum zadeklarowało, że chce rozwoju sieci tras rowerowych.

Jako kandydat na prezydenta deklaruję bardzo mocno i wyraźnie, że program rowerowy opracowany przez Krzysztofa Dąbrowę, ze wsparciem Marcina Hyły i Jarka Tarańskiego, to jest program, który będziemy rozwijać i wprowadzać – powiedział Miszalski.

Zadeklarował, że jeżeli będą przygotowane projekty inwestycji rowerowych, „bo w tej chwili w magistracie ich zbyt wiele nie ma”, to co roku 30 mln zł z budżetu miasta będzie wydatkowanych na budowę „niezależnych, szerokich, bezpiecznych, wygodnych dla rowerzystów dróg rowerowych”. Zostanie też przedstawiony harmonogram inwestycji. Likwidowane będą też „białe plamy”, czy np. nagłe przerwy w infrastrukturze rowerowej.

Nie idzie o ograniczanie praw kierowców, tylko o to, aby znaleźć dobre rozwiązanie, które z jednej strony gwarantuje komfort poruszania się kierowcom, a z drugiej strony daje możliwość bezkolizyjnego, bezpiecznego poruszania się rowerzystów – przekonywał Stanisław Mazur. Dodał, że wierzy, że na budowę ścieżek rowerowych trafią nie tylko środki miejskie, ale i z KPO i budżetu centralnego.

Lider stowarzyszenia Lepszy Kraków zaprezentował planszę z trasami, które powinny być zbudowane jak najszybciej oraz z obszarami, gdzie potrzebna jest zmiana organizacji ruchu. Mazur postuluje m.in. budowę węzła i parku Miłosza, które pozwoliłyby rozwiązać problemy komunikacyjne w rejonie Nowego Kleparza. Jego zdaniem przy współpracy z PKP może powstać tunel lub estakada od Trasy Wolbromskiej do nowego węzła – dzięki temu przestrzeń przy ul. Prądnickiej zostałaby otwarta dla komunikacji miejskiej i rowerzystów.

Rejon Parku Kleparskiego to dziś wąskie gardło, które blokuje bezpieczny dostęp rowerowy i pieszy do centrum ponad 150 tysiącom osób z północy Krakowa – ocenił rektor UEK.

Rywal Miszalskiego w II turze wyborów, radny, przedsiębiorca, były poseł PO Łukasz Gibała również jest zwolennikiem budowy ścieżek rowerowych i często jeździ na rowerze. W ankiecie Polskiej Agencji Prasowej deklarował, że jeżeli zostanie prezydentem miasta, to nie będzie korzystał ze służbowego samochodu, a jego pierwszą decyzją po objęciu urzędu będzie likwidacja parkingu przed magistratem przy placu Wszystkich Świętych i utworzenie w tym miejscu ogólnodostępnego skweru dla mieszkańców. „Ten parking jest symbolem nieuzasadnionych przywilejów – służy prezydentowi, wiceprezydentom i najwyższym rangą urzędnikom” – ocenił Gibała.

W I turze wyborów Miszalski zdobył ponad 37 proc. głosów, Gibała – blisko 27 proc. Aleksandra Miszalskiego poparła Nowa Lewica i rektor Uniwersytetu Ekonomicznego dr hab. Stanisław Mazur, który w ostatniej chwili wycofał swoją kandydaturę na urząd prezydenta miasta. Łukasza Gibałę poparła partia Razem. PiS zaś nie poparło go otwarcie, ale odradziło głosowanie na Miszalskiego.

Wystartował Cracovia Maraton 2024! 

The Voice Kids: Uczestnicy poruszyli Cleo do łez! Wideo