Krakowski obwarzanek za 5 złotych? Piekarze nie mają złudzeń

2023-01-27 8:52
Obwarzanek krakowski
Autor: krakow.pl Rosną ceny obwarzanków

Rok temu w styczniu tradycyjny obwarzanek kosztował 2,5 zł. Już wtedy mieszkańcy skarżyli się, że taka cena za krakowski wypiek jest przesadą. Teraz, na początku 2023 roku trzeba już zapłacić 3,60 zł. Cena obwarzanka mocno poszybowała w górę, a to nie koniec podwyżek. Piekarze alarmują, że jeszcze w tym roku krakowski wypiek może kosztować nawet 5 zł.

Cena obwarzanka mocno w górę. Piekarze rozkładają ręce

Gwałtowny wzrost ceny za krakowskiego obarzanka obserwujemy nie od dzisiaj. Już w ubiegłym roku - kiedy wypiek kosztował ok. 2,5 zł - piekarze alarmowali, że cena może dojść do nawet 4 zł. Spoglądając na niektóre stoiska widzimy, że scenariusz ten spełnia się, bowiem na początku 2023 roku za klasycznego obwarzanka zapłacimy już nawet 3,6 zł. To około dwudziestoprocentowy wzrost w porównaniu do ceny sprzed dosłownie kilku tygodni. 

Podobnie jak wtedy, tak i teraz piekarze rozkładają ręce i tłumaczą, że cen nie podnosiliby, gdyby mieli inne wyjście.

Produkcja obwarzanka potrzebuje dwóch energii. Zwykłe pieczywo tylko się piecze, a obwarzanka gotuje we wrzącej wodzie na gazie, dopiero po tym trafia do pieca. Nawet jeśli prąd będzie w gwarantowanej cenie, u mnie jest to podwyżka o sto procent, tak samo w przypadku gazu - tłumaczy w rozmowie z portalem Eska Kraków Grzegorz Czaja, właściciel piekarni "Krakowianka", gdzie wypiekane są m.in. krakowskie obwarzanki.

Obwarzanek za 5 zł? "Jest taka możliwość"

Nie tylko ceny energii mocno drenują kieszenie piekarzy. Coraz droższe są surowce, z których produkuje się obwarzanki (mąka, woda, sól, drożdże, cukier i tłuszcz). "Co faktura, to inne ceny" - komentuje Grzegorz Czaja. Rokowania na przyszłość nie są zadowalające: Główny Urząd Statystyczny podał, że w grudniu 2022 roku inflacja wyniosła 16,60 proc. w ujęciu rocznym. Takiej drożyzny w Polsce jeszcze nie było, a szczyt inflacji dopiero przed nami.

Do tego dochodzi wzrost wynagrodzeń i trudności ze znalezieniem ludzi do pracy - informuje nas właściciel piekarni "Krakowianka". 

Kumulacja wzrostu kosztów prowadzenia działalności zmusza przedsiębiorców do podejmowania radykalnych decyzji. Niedawno z mapy Krakowa zniknęła kolejna znana restauracja. Ogłaszając zamknięcie, właściciele napisali: "Ostatni rok był walką o przetrwanie, a urzędy niestety nie wspierają małych biznesów". 

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Inflacja dobiła krakowską restaurację. "Nowe podatki, wysoki ZUS, ceny produktów, oraz ceny prądu i gazu"

Inni decydują się na podnoszenie cen, by móc utrzymać się na rynku. To spotkać ma też krakowskiego obwarzanka. W tym przypadku - co potwierdza w rozmowie z nami Grzegorz Czaja - cena może dobić nawet do 5 zł za sztukę.

Obwarzanek na stałe wpisany w tradycję Krakowa

Trudno wyobrazić sobie Kraków bez niewielkich stoisk ze złocistymi wypiekami. Obwarzanek krakowski to nie tylko charakterystyczny wypiek, a część tradycji miasta. W 2006 roku wpisany został na listę produktów tradycyjnych, a w 2010 roku, decyzją Komisji Europejskiej, umieszczono go w Rejestrze Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG). 

Specyfikacja Obwarzanka Krakowskiego ściśle określa jego kształt, wagę oraz proces wytwarzania, a certyfikat mogą uzyskać piekarze wyłącznie z miasta Kraków oraz powiatów krakowskiego i wielickiego. Tak naprawdę jest ich niewielu: jak informował magistrat, takich piekarni jest tylko osiem. 

Słynne kwiaciarki z krakowskiego Rynku testują nowe lokum. Nowe budki budzą mieszane odczucia. Jak Wam sie podobają?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE