Obraz, którego losy były nieznane przez prawie 80 lat, został wystawiony w Sukiennicach

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Obraz jest wystawiony w osobnym pomieszczeniu przylegającym do sali Chełmońskiego.

Obraz, którego losy były nieznane przez prawie 80 lat, został wystawiony w Sukiennicach

2021-06-08 16:35

Obraz, który przez ponad siedemdziesiąt lat był na liście najcenniejszych polskich strat wojennych został wystawiony w Krakowie. Muzealnicy przez dziesięciolecia byli przekonani, że "Zima w małym miasteczku" Maksymiliana Gierymskiego została spalona przez Niemców. Obraz został odnaleziony przez policję w 2017 roku na... parkingu.

Obraz zrabowany przez nazistów i odnaleziony dopiero 4 lata temu wrócił do domu. "Zima w małym miasteczku" Maksymiliana Gierymskiego została wystawiona w krakowskich Sukiennicach. Po zaginięciu w 1939 roku losy dzieła były nieznane. Krakowska policja przypadkiem znalazła je w samochodzie zaparkowanym przy galerii handlowej.

Takich historii jest wiele, ale ta jest szczególnie atrakcyjna ponieważ pokazuje jak szeroko trzeba szukać takich strat wojennych. Rzeczywiście to przysłowiowe sprawdzenie strychu w mieszkaniu czy tego co jest za szafą ma sens ponieważ wielokrotnie, o czym się przekonujemy, trafiamy na bardzo dobre dzieła sztuki - mówi Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski.

Obraz po odnalezieniu był w bardzo złym stanie. Przede wszystkim trzeba było go wyprostować po wieloletnim zwinięciu w rulon.

Potem dopiero mogliśmy przystąpić do kolejnych prac, czyli stabilizacji podobrazia, podklejania rozsypujących się warstw zaprawy, warstwy malarskiej, rozprostowania go i przygotowania do do kolejnego etapu: do swobodnego manewrowania tym obrazem - mówi jedna z konserwatorek obrazu Marzena Sieklucka.

Dzieło jest wystawione w osobnym pomieszczeniu sali Chełmońskiego. Z czasem dołączy do innych wystawionych tam obrazów Gierymskiego.

Dyrekcja Muzeum Narodowego przyznaje, że lista zaginionych bądź zniszczonych w trakcie Drugiej Wojny Światowej dzieł sztuki jest wciąż długa. Odszukiwaniem takich dzieł zajmują się wyspecjalizowane departamenty MNK oraz Ministerstwa Kultury.

Zaginione dzieło, które po blisko osiemdziesięciu latach przypadkiem się odnalazło widział już Kuba Paduch:
Katarzyna Knast namalowała obraz... krwią menstruacyjną

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE