O fotografii przy pomocy nie tylko fotografii. Nietypowa wystawa na otwarcie nowej siedziby MuFo

2021-12-03 15:25
O fotografii przy pomocy nie tylko fotografii. Nietypowa wystawa na otwarcie nowej siedziby MuFo
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Na wystawę oprócz zdjęć składa się między innymi też rzeźba.

Fotografia jako zjawisko wykraczające poza fotografię. Wystawę na ten temat przygotowało Muzeum Fotografii z okazji otwarcia swojej nowej głównej siedziby w zabytkowej zbrojowni przy ulicy Rakowickiej 22A. Punktem wyjścia dla kolekcji jest rok 2000 i nowe technologie, także fotograficzne, które przyszły do Polski wraz z XXI wiekiem.

Nie tylko wystawy, ale też warsztaty edukacyjne, księgarnia oraz biblioteka. Muzeum Fotografii otwiera drzwi swojej nowej siedziby głównej przy ulicy Rakowickiej. Prace budowlane przy dawnej, XIX-wiecznej zbrojowni trwały prawie 2 lata. Efekty to przede wszystkim dwie hale wystawowe i zbiór sal wielofunkcyjnych w podziemiach kompleksu.

Na otwarcie zaplanowaliśmy czasową wystawę w oparciu o nasz zbiór dzieł, bo chcieliśmy pokazać, że muzeum to nie tylko historia fotografii, ale to jest muzeum, które żyje. Udało nam się zgromadzić dość sporą już i znaczącą kolekcję dzieł sztuki niekoniecznie wykonywanych przez fotografów - mówi Dyrektor Muzeum Marek Świca.

Wystawa pod tytułem "Tutaj zaszła zmiana" to w skrócie wystawa kilkudziesięciu dzieł traktujących o istocie fotografii, ale niekoniecznie przy pomocy fotografii

Jest jedna mocna praca dotycząca takiego symptomatycznego dla naszych czasów zjawiska jakim jest selfie. Co ciekawe, o tym jak najbardziej fotograficznym zjawisku współczesnym artysta Bartek Wajer wcale nie mówi fotografią, tylko formą malarską - mówi kuratorka wystawy Monika Kozień.

Wystawa oraz reszta nowej siedziby MuFo zostaną udostępnione w ten weekend (04-05.12). W poniedziałek Muzeum będzie zamknięte, ale od wtorku (07.12) będzie otwarte dla zwiedzających w godzinach od 10:00 do 18:00.

Wystawa "1920. Malarstwo. Fotografia"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE