Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu już otwarty! Co się zmieniło?

2022-06-30 15:22

Ponad osiemset eksponatów można podziwiać w nowym Skarbcu Koronnym Zamku Królewskiego na Wawelu. Od 30 czerwca zwiedzający mogą podziwiać kosztowności nie w czterech, a w dwunastu salach. Wystawa jest multimedialna i w pełni dostosowana dla osób niewidomych oraz niepełnosprawnych. Znajdują się na niej zarówno znane, wawelskie eksponaty, jak i te zupełnie nowe - dotąd nie pokazywane.

Nowa aranżacja Skarbca Koronnego nawiązuje do XV-wiecznych, znajdujących się na Wawelu instytucji: Archiwum Koronnego i Skarbca. Znalazły się na niej już znane wawelskie eksponaty takie jak miecz koronacyjny Szczerbiec - jeden z najcenniejszych przedmiotów. Są także zupełnie nowe skarby: chorągwie wojenne i pamiątki po Janie III Sobieskim. 

- Tylko na Wawelu można zobaczyć oznaki zaszczytne Jana III Sobieskiego oraz militaria z jego zbrojowni. Mamy także płaszcz Kawalerów Orderu Ducha Świętego, który podarował polskiemu władcy Król Słońce, czyli Ludwik XIV. I wreszcie symbole Skarbca: Szczerbiec oraz srebrny lew -  mówi Dariusz Nowacki, Kurator wystawy.

Najstarszym eksponatem w Skarbcu jest ceramiczna amfora z tańczącym mężczyzną. Powstała w Grecji w VI wieku przed naszą erą. Jest darem prof. Karoliny Lanckorońskiej z 2000 roku. Z kolei najmłodszym eksponatem w Skarbcu jest srebrny Orzełek Królestwa Polskiego z 1829 roku. Na Wawel trafił prawie sto lat później w 1928 roku.

- Jestem wzruszony. Niewielu dyrektorów ma możliwość otwierania ekspozycji stałej. To jest wyjątkowe szczęście, że mogę otwierać właśnie Skarbiec Koronny. To jest wystawa, która wywołuje dreszcze i olśnienie. Pokazuje nam różnorodność wawelskich zbiorów. To nie są dzieła wyłącznie ze sztuki złotnictwa. To jest po prostu piękna, różnorodna całość -  mówi Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Koszt przebudowy Skarbca Koronnego wyniósł 14 milionów złotych. To obecnie największa stała wystawa Zamku Królewskiego na Wawelu.

Upały w Krakowie

QUIZ. Test z geografii. Najpiękniejsze jeziora w Polsce. Odgadniesz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Ponoć najpiękniej wygląda o świcie. Unosi się wtedy nam nim lekka mgła i wydawać by się mogło, że rozpościerają się przed nami morskie wody. Nic dziwnego, bo to największe w jezioro w Polsce czyli
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE