Kraków nie chce stracić pieniędzy z UE. Majchrowski wylicza zasługi dla LGBT

i

Autor: Łukasz Gągulski Prezydent Krakowa zaapelował o zmiany w rządowych programach proekologicznych

Krakowscy radni nie ufają już Prezydentowi Miasta. Wotum zaufania zostało odrzucone.

2022-06-29 21:42

Po długiej dyskusji krakowscy radni odrzucili wotum zaufania dla Prezydenta Jacka Majchrowskiego. Za było 15 radnych, przeciw 17, a 11 wstrzymało się od głosu. W środę Rada Miasta Krakowa zagłosowała jednak za absolutorium za rok 2021 dla Prezydenta Miasta Krakowa. Zatwierdziła także sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Krakowa za rok 2021.

Po godzinie 20:00 Rada Miasta Krakowa odrzuciła wotum zaufania dla Prezydenta Jacka Majchrowskiego. Już od rana nasza reporterka badała nastroje wśród poszczególnych klubów. Platforma Obywatelska na ostatnim posiedzeniu podjęła decyzję, że ich klub ma zakaz głosowania za wotum zaufania. W praktyce 3 radnych z Koalicji Obywatelskiej było za, a 8 wstrzymało się od głosu. 

- Po spotkaniu zarządu krakowskiej Platformy odbyło się również spotkanie klubu radnych Platforma-Koalicja Obywatelska. Decyzja jaką podjęliśmy na tym spotkaniu w gronie radnych jest taka, że wstrzymamy się od głosu przy udzieleniu wotum zaufania dla Pana Prezydenta - mówił w środę rano Tomasz Daros, Wiceprzewodniczący klubu Platforma-Koalicja Obywatelska.

Rok temu z pośród radnych Prawa i Sprawiedliwości 16 wstrzymało się od głosu, a 1 był przeciw. Teraz klub PiS zagłosował jednomyślnie 15 głosami przeciw wotum zaufania. 

- W tym roku nasz klub zagłosuje jednomyślnie. Tu będzie porozumienie radnych. Jedno jest pewne.  Nie widzę możliwości poparcia wotum dla prezydenta przez nasz klub, co najprawdopodobniej będzie oznaczać, że prezydent takiego wotum zaufania nie otrzyma od Rady Miasta Krakowa - zapowiadał przed głosowaniem Michał Drewnicki, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa z klubu PiS.

Przeciw wotum zaufania byli także radni Łukasz Gibała i Łukasz Maślona z klubu Kraków dla Mieszkańców. Jan Stanisław Pietras był jednak za wotum zaufania. Z kolei trójka radnych z Nowoczesnego Krakowa wstrzymała się od głosu. Pozostali, czyli klub Przyjazny Kraków oraz niezrzeszeni radni byli za wotum zaufania. 

Po głosowaniu do wyników odniósł się sam Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa. 

- Jest mi bardzo przykro z tego powodu, bo nie sądziłem, że zawodzę czyjeś zaufanie. Sądzę, że osoby, które tutaj głosowały przeciwko temu wotum zaufania lub się wstrzymały, co jest jednoznaczne, powinny zastanowić się nad kwestią współpracy ze mną. To dla nich będzie moralnie chyba nie bardzo dobre, jak oni mogą współpracować z osobą, do której nie mają zaufania. Ja bym tego nie robił, więc proponuję przemyślenie tego problemu - mówi Prezydent Krakowa.

Radni 26 głosami zatwierdzili sprawozdanie finansowe oraz z wykonania budżetu miasta na rok 2021. Przeciw było 2 radnych, a 14 wstrzymało się od głosu. Podobnie było z absolutorium. Zatwierdziło je 26 radnych, 2 było przeciw, a 15 wstrzymało się od głosu. 

Odrzucenie wotum zaufania dla Prezydenta Miasta Krakowa na razie niczego nie zmienia. Aby radni mogli stworzyć referendum, które mogłoby doprowadzić do zmiany władzy, musieliby ponownie odrzucić wotum zaufania w przyszłym roku. Póki co na jesień 2023 roku i tak zapowiedziane są wybory samorządowe. 

Upały w Krakowie

Gdzie jechać na wakacje 2022? Rozwiąż QUIZ i sprawdź

Pytanie 1 z 9
1. Gdzie się czujesz najlepiej?