Abp. Marek Jędraszewski

i

Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej Nowy podatek od kurii. Abp Jędraszewski sięga parafiom do kieszeni

Nowy podatek od kurii. Arcybiskup Jędraszewski wydał dekret

2022-09-22 10:40

Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wydał dekret, wedle którego parafie muszą oddawać kurii 10% z ich przychodów od prowadzonej działalności. Pieniądze mają być przeznaczane "na pokrycie potrzeb diecezjalnych" archidiecezji krakowskiej. Abp Jędraszewski uzasadnia to kryzysem finansowym i energetycznym.

Arcybiskup Jędraszewski zarządził dziesięcinę

Arcybiskup Jędraszewski wprowadził „dekret w sprawie nałożenia podatku w celu pokrycia potrzeb diecezjalnych”, czyli dziesięcinę dla parafii, które prowadzą działalność gospodarczą. Chodzi o dodatkowe wpływy, jakie poszczególne parafie czerpią z dzierżawy nieruchomości, prowadzonych sklepików czy otrzymywanych w zamian za to, że na ich terenie stoją maszty telekomunikacyjne. Już w Biblii była mowa o tym, żeby składać dziesiątą część dochodu na rzecz ofiary dla Boga, jednak metropolita krakowski tłumaczy swoją decyzję wyższymi rachunkami i zwiększonymi potrzebami parafialnymi z powodu kryzysu energetycznego.

Jakie zapisy znalazły się w dekrecie abp Jędraszewskiego?

Niestety dekret nie trafił do publicznej wiadomości ani też nie został opublikowany na stronie internetowej archidiecezji krakowskiej (tak, jak inne dekrety). Dowiedzieliśmy się, że jego pełna treść trafiła tylko do proboszczów i księży. Jeden z duchownych i zarazem działaczy społecznych, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski postanowił jednak opublikować na swoim profilu w mediach społecznościowych treść dekretu

Rządcy majątku osób prawnych podlegających niniejszemu dekretowi powinni czuwać nad właściwym wykonaniem zawartych w nim poleceń, dbając szczególnie o „pobieranie skrupulatnie i i we właściwym czasie dochodów z dóbr i należności” oraz o dokładne wyliczanie i aktualizowanie należnego od nich podatku, o którym mowa – pisze w dekrecie arcybiskup Jędraszewski.

Celem podatku jest pokrycie potrzeb diecezjalnych, m.in. wynikających z zasad sprawiedliwości oraz solidarności potrzeby wspierania wspólnot parafialnych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w ich misji sprawowania kultu, działalności charytatywno-opiekuńczej, konserwacji zabytków czy prowadzenia inwestycji sakralnych i remontów – wyjaśnia dalej w dekrecie metropolita Jędraszewski.

O krok od tragedii w Gdyni. Dziewczynka na hulajnodze niemal wjechała pod koła samochodu

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Kanały i cieśniny. Nawet najlepsi mogą mieć problem

Pytanie 1 z 10
Ile lat trwała budowa Kanału Sueskiego?