Nowe procedury o zakończeniu ciąży. Pokłosie błędów medycznych z Nowego Targu

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Wydarzenia

Nowe przepisy w sprawie aborcji w Polsce. Pokłosie błędów medycznych z Nowego Targu

2023-06-12 15:12

Przypadek pani Doroty, która w piątym miesiącu ciąży trafiła do szpitala w Nowym Targu, gdzie zmarła, wpisuje się w zagadnienie błędów medycznych – powiedział w poniedziałek minister Adam Niedzielski. Zapowiedział, że powstanie zespół, który opracuje wytyczne w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży.

Spis treści

  1. Śmierć ciężarnej pacjentki w szpitalu w Nowym Targu był błędem medycznym
  2. Aborcja w Polsce. Potrzebny „racjonalny system”
  3. Aborcja w Polsce. Powstanie zespół specjalistów
  4. Zespół opracuje wytyczne ws. aborcji
  5. Zespół do spraw przerywania ciąży. Kiedy pierwsze efekty prac?

Śmierć ciężarnej pacjentki w szpitalu w Nowym Targu był błędem medycznym

Minister zdrowia Adam Niedzielski i rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec w czasie poniedziałkowej konferencji odnieśli się do śmierci 33-letniej kobiety, pani Doroty z Bochni, która w piątym miesiącu ciąży trafiła do szpitala w Nowym Targu, gdzie zmarła. Z dokumentacji medycznej wynika, że kilka godzin wcześniej, o godz. 5.20, USG wykazało obumarcie płodu. W nocy z 20 na 21 maja zaczęły odchodzić jej wody płodowe. Na pytanie, czy przypadek pani Doroty jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, na którego mocy uznano, że przerywanie ciąży z powodu ciężkich wad płodu jest niekonstytucyjne, szef MZ powiedział, że "przypadek pani Doroty wpisuje się w całe zagadnienie błędów medycznych".

"Zwalenie winy na system, na wirtualne byty, jest przykrywaniem tego, dlaczego i w jaki sposób błąd został popełniony" – ocenił minister zdrowia.

Aborcja w Polsce. Potrzebny „racjonalny system”

Adam Niedzielski zaznaczył, "na tym polega zbudowanie racjonalnego systemu – jak postępować w przypadku błędów medycznych, aby nie były zamiatane pod dywan, czyli, żeby nie była dokonywana próba ukrywania swojej odpowiedzialności". Wyjaśnił, że "chodzi o to, aby błąd był jawny, co ułatwia jego naprawę". "Po drugie, żeby zapewnić pacjentowi kompensacje, czyli niezależnie od tego, czyja to jest wina, niezależnie od tego, kto ponosi odpowiedzialność, pacjent nie musi mierzyć się z postępowaniem, które prowadzone jest przed sądem, tylko w uproszczonym trybie administracyjnym otrzymuje odszkodowanie" – powiedział Niedzielski.

Przypomniał, że "rzecznik praw pacjenta ma całą paletę sankcji, które mogą być wykorzystane w przypadku przeprowadzenia postępowania i stwierdzenia winy, czy wskazaniu osoby odpowiedzialnej za błąd medyczny".

Aborcja w Polsce. Powstanie zespół specjalistów

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano 12 czerwca zarządzenie o powołaniu zespołu do spraw opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży. Minister stwierdził, że każda kobieta w Polsce w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ma prawo do przerwania ciąży. Te dwa warunki - jak mówił - powinny być traktowane rozłącznie. Zdrowie jest szeroko definiowane. Chodzi zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Minister apelował o nienakręcanie spirali negatywnych emocji oraz o wstrzemięźliwość w ocenach. Wskazał, by każdy, kto czuje się pokrzywdzony kontaktem z lekarzem czy też z placówką medyczną, kierował swoje kroki do Rzecznika Praw Pacjenta.

Szef MZ stwierdził, że powołanie zespołu ds. opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z przerywaniem ciąży to kolejny krok, aby lepiej zadbać o bezpieczeństwo pacjentki. W składzie zespołu – jak zapowiedział – będą eksperci: ginekologii, położnictwa, neonatologii, perinatologii i psychiatrii.

Zespół opracuje wytyczne ws. aborcji

Do zadań zespołu – jak zapisano – należy opracowanie wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z przerywaniem ciąży. Chodzi w szczególności o sposób oceny i potwierdzania przesłanek dopuszczalności przerwania ciąży; o przesłanki konieczności zlecenia dodatkowych konsultacji medycznych, mających na celu określenie stanu zdrowia ciężarnej; o sposób postępowania z ciężarną w przypadku stwierdzenia stanu zagrożenia jej życia lub zdrowia; a także o materiały szkoleniowe dla pracowników medycznych oddziałów ginekologiczno-położniczych.

Zgodnie z zarządzeniem w składzie zespołu znaleźli się m.in. konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii; konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii; konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii; konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii; kierownik Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego; kierownik Zakładu Szkolenia Biegłych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, zastępca dyrektora Departamentu Postępowań Wyjaśniających Biura Rzecznika Praw Pacjenta i zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Ministerstwie Zdrowia.

Zespół do spraw przerywania ciąży. Kiedy pierwsze efekty prac?

Pierwsze posiedzenie zespołu ma być zwoływane przez przewodniczącego gremium, nie później niż w terminie 14 dni od wejścia w życie zarządzenia, co nastąpi z dniem następującym po publikacji. Zgodnie z zarządzeniem, przewodniczący ma przedłożyć ministrowi zdrowia projekt wytycznych nie później niż w terminie do 12 września 2023 r. Zgodnie z prawem, dokonanie aborcji w Polsce jest możliwe w dwóch przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).

ZOBACZ: Ćwiczenia służb na Jeziorze Solińskim. Zobacz galerie zdjęć

Marsz dla 8-letniego Kamilka. Mieszkańcy Częstochowy wyszli na ulicę