Nowe miasta w Małopolsce od 1 stycznia. Jakie miejscowości powstaną w 2023 roku w woj. małopolskim?

2022-12-30 16:15
Czarny Dunajec
Autor: Kamil Czainski, Wikimedia Commons Nowe miasta w Polsce w 2023. Jakie powstaną w Małopolsce?

W 2023 roku w Polsce będziemy mieć nowe miasta. Okazuję się, że całkiem sporo. Nowe miasta w powstaną w siedmiu województwach w naszym kraju. W tym także w naszym. Jakie nowe miasta powstaną w Małopolsce? Sprawdźcie!

Nowe miasta w Polsce 2023. Będzie ich aż 15!

Z dniem 1 stycznia 2023 roku w Polsce aż 15 miejscowości otrzyma prawa miejskie. Co to oznacza? To bardzo duża zmiana dla mieszkańców! Okazuje się, że będziemy mieć nowe miasta w Polsce w 2023 roku. Tak wynika z projektu rozporządzenia, które zostało opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Dodajmy, że za projekt stosownego aktu prawnego odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gdzie powstaną nowe miasta w Polsce?

W jakich województwach znajdą się nowe miasta w 2023 roku w Polsce?

Jak wspominaliśmy, nowe miasta w Polsce w 2023 roku pojawią się w siedmiu województwach. Chodzi tu o:

  • łódzkie
  • mazowieckie
  • świętokrzyskie
  • śląskie
  • dolnośląskie
  • wielkopolskie
  • ale także małopolskie!

Najwięcej nowych miast w Polsce powstanie w woj. łódzkim i mazowieckim. Po dwa w woj. małopolskim i świętokrzyskim. W pozostałych powstanie po jednym nowym mieście. Jakie nowe miasta powstaną w Małopolsce?

Nowe miasta w województwie małopolskim w 2023 roku. O jakie chodzi?

Jakie nowe miasta powstaną w Małopolsce? Spieszymy z odpowiedzią! W województwie małopolskim od 1 stycznia 2023 roku przybędą dwa miasta:

  • Książ Wielki (powiat miechowski)
  • Czarny Dunajec (powiat nowotarski)

Dodajmy, że Czarny Dunajec w przeszłości był już miastem. Chodzi o lata 1925-1933. Stracił je przez ustawę dot. liczby mieszkańców. Gmina Czarny Dunajec jest jedną z największych w Małopolsce, współtworzy ją 15 miejscowości.

Książ Wielki natomiast prawa miejskie odzyskuje po 153 latach. Lokacje uzyskał w 1370 roku na prawie magdeburskim. Książ Wielki prawa miejskie utracił w 1875 roku.

Zima nie doczekała do świąt. A było tak pięknie!

Świąteczne szopki w Krakowie 2022

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE