Noc Muzeów w Krakowie już 21 maja.

i

Autor: Krakowskie Noce

Noc Muzeów w Krakowie: wydarzenie się odbędzie, ale są spore zmiany! Co przygotowano?

2021-05-17 12:30

Pokaz spalania pierwiastków, warsztaty i zwiedzanie wystaw za złotówkę. To część atrakcji związanych z 17. edycją Nocy Muzeów w Krakowie, która odbędzie się 21 maja. Ze względu na obowiązujące obostrzenia i obawy przed tłumami organizatorzy zrezygnowali z nocnego zwiedzania. Na wystawy będzie można przyjść w dziennych godzinach otwarcia muzeów. Obowiązują jednak wcześniejsze zapisy i rezerwacje.

Noc Muzeów w Krakowie 2021 [PROGRAM]

Dla organizatorów Nocy Muzeów w Krakowie najważniejsze jest bezpieczeństwo zwiedzających. Niektóre placówki zdecydowały się więc na wydłużenie swoich godzin otwarcia. Zrobiło to między innymi: Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej czy Muzeum Akademii Sztuk Pięknych. W organizację wydarzenia włączyło się łącznie 37 placówek.

Gastronomia przygotowuje się do otwarcia ogródków

- W tym roku przestawiliśmy się na ofertę dzienną i zrezygnowaliśmy z takich rozwiązań, które kumulowałyby ludzi razem. To byłoby zbyt niebezpieczne. Do wszystkich naszych oddziałów będzie można wejść w tym dniu za złotówkę. Jeśli chodzi o ofertę online to chcemy pokazać naszą kolekcję w trochę innym wydaniu, w nowatorski sposób. Poprosiliśmy także naszych pracowników, żeby powiedzieli jak się w muzeum pracuje - tłumaczy Tomasz Ostrowski - Zastępca Dyrektora do spraw strategii i komunikacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Fani muzyki również znajdą coś dla siebie. Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” proponuje wystawę poświęconą pamięci profesora Krzysztofa Pendereckiego „Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki”. Podczas Nocy Muzeów nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. W Ogrodzie Doświadczeń imienia Stanisława Lema w Krakowie odbędą się między innymi wizualizacje fal dźwiękowych za pomocą gazowych płomieni.

- Program Nocy Muzeów obejmuje ekspozycje stałe i czasowe. Udostępniamy również miejsca, które na co dzień są albo pozamykane, albo trudne do odwiedzenia. Po raz pierwszy w naszej ofercie mamy nową placówkę muzealną, czyli Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow, które zaprasza wszystkich na dwa spacery oprowadzające po tym miejscu. Mamy też wiele atrakcji dla dzieci na przykład warsztaty czy gry interaktywne. Natomiast w Ogrodzie Doświadczeń odbędzie się specjalnie przygotowany na Noc Muzeów pokaz spalania pierwiastków „Kolorowe płomienie” - mówi Magdalena Doksa-Tverberg - Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Krakowie.

Pierwsza w Europie Noc Muzeów obyła się w 1997 roku w Berlinie. Do większości krakowskich placówek będzie można wejść za symboliczną złotówkę. W 17. Nocy Muzeów można uczestniczyć również internetowo.

"Więcej niż jedno zwierzę". Największe wpadki w "Familiadzie" [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaka odpowiedź padła, gdy Karol Strasburger powiedział: "Więcej niż jedno zwierzę to..."?