MPK odrestaurowało samochód, który od połowy lat 80. służył jako miejska taksówka

2021-05-13 16:28
FSO 125p
Autor: Kuba Kusy

Data prezentacji odnowionego FSO 125p nie jest przypadkowa. 15 maja 2021 roku mija dokładnie 65 lat od uruchomienia przez MPK usługi przewozu pasażerów taksówkami.

W pierwszych latach funkcjonowania miejskich taksówek mieszkańcy mogli zamawiać przejazdy samochodami Warszawa M20. W późniejszych latach na ulicach Krakowa pojawiły się również Wołgi, Polonezy, Dacie, Fiaty i właśnie FSO 125p.

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o nietypowej taksówce krakowskiego MPK:

Te miejskie czy też państwowe taksówki miały być przeciwwagą dla taksówek prywatnych. Miała być pełnia gospodarki planowej. Życie zweryfikowało te założenia i po 35 latach te taksówki przestały funkcjonować - relacjonuje Mariusz Szałkowski wiceprezes MPK w Krakowie. 

FSO 125p
Autor: Kuba Kusy

Wiekowy "kanciak", jak popularnie nazywany bywa FSO 125 został odrestaurowany przez monterów stacji obsługi autobusów w Płaszowie. Zadbali oni o każdy najdrobniejszy nawet detal. Lakier pochodzi z palety z epoki, siedzenia wyłożone oryginalną, wykonaną z dermy tapicerką, nie zabrakło też wiekowych taksometru i koguta na dachu. 

Każdy pojazd historyczny rozbieramy na elementy pierwsze, każdy element jest poddawany weryfikacji, co uda się naprawić naprawiamy, a co nie, to odbudowujemy. Poźniej elementy są składane, nadwozie czyszczone i lakierowane. Można powiedzieć, że taki pojazd powstaje na nowo - mówi Krzysztof Wieczorek, kierownik Stacji Obsługi Autobusów. 

FSO 125p
Autor: Kuba Kusy

To już drugi FSO 125p we flocie MPK. Pierwszy, to oryginalna taksówka, która gdy zakończyła kursy po mieście woziła dyrektorów. przedsiębiorstwa. Na początku lat 90-tych została przerobiona i wykorzystywana jako pojazd nadzoru ruchu.

Miłośnicy historycznych pojazdów będą mogli zobaczyć odrestaurowanego FSO 125p w organizowanych cyklicznie przez MPK paradach.

Czy nużeniec atakuje wyłącznie okolice oczu?
Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE