Jajeczka zaskrońca

i

Autor: Pixabay / Facebook: Nadleśnictwo Gromnik - Adam Badylak Małopolscy leśnicy pokazali zdjęcie świeżo wyklutych zaskrońców

Wiadomości

Niezwykły widok w małopolskim lesie. Z 50 jajeczek wykluły się maleńkie zaskrońce!

2023-09-24 9:18

„Pamiętacie zdjęcie ponad 50 jajeczek zaskrońca? Właśnie nadszedł czas narodzin nowego pokolenia naszego najpospolitszego gada” – napisali na swoim profilu na Facebooku leśnicy z Lasów Państwowych. Opublikowali oni zdjęcie z 50 jajeczkami zakopanymi w lesie, a także drugą fotografię, na której widać wykluwające się z nich zaskrońce.

Małopolscy leśnicy pokazali zdjęcie świeżo wyklutych zaskrońców. Ten widok robi wrażenie!

Nadleśnictwo Piwniczna udostępniło w swoich mediach społecznościowych dwa zdjęcia. Na pierwszym widać 50 jajeczek zakopanych w ziemi, a na drugim niewielkie zaskrońce, które się z nich wykluły.

– Pamiętacie zdjęcie ponad 50 jajeczek zaskrońca? Właśnie nadszedł czas narodzin nowego pokolenia naszego najpospolitszego gada – pytają w facebookowym wpisie leśnicy z Nadleśnictwa Piwniczna.

Zaskroniec zwyczajny w Polsce

Zaskroniec jest najpospolitszy wężem występującym na terytorium Polski. Gad jest objęty ochroną gatunkową częściową. Zaskrońce nie są jadowite i nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Żywią się płazami, rybami, a także małymi gryzoniami. Węże te połykają swoją zdobycz bez wcześniejszego uśmiercania. Zaskrońce można spotkać przede wszystkim na obszarach podmokłych, bagnistych oraz w pobliżu jezior.

Samica zaskrońca składa jaja od czerwca do lipca w liczbie 9–40, o długości 23–30 mm. Po 2 miesiącach wykluwają się młode, o długości ciała około 15 cm, które od razu stają się samodzielne.

Nowa atrakcja turystyczna zostanie otwarta w Małopolsce. Popularne uzdrowisko już zaprasza gości! [GALERIA]

QUIZ wiedzy o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry?

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?
Opuszczona Osada Czorsztyn w Małopolsce