Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski

i

Autor: Jan BIELECKI/East News Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski

wiadomości

Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski. Badacz i krytyk współczesnej literatury polskiej

2024-02-26 15:29

Zmarł Jerzy Jarzębski, badacz i krytyk współczesnej literatury polskiej, autor książek i esejów, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. O śmierci autora "Gry w Gombrowicza" poinformował Polski PEN Club, którego był członkiem.

Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski. Miał 76 lat

Jak poinformował Polski PEN Club, prof. Jerzy Jarzębski zmarł w niedzielę po ciężkiej chorobie w wieku 76 lat.

Był krytykiem i historykiem literatury, wybitnym badaczem literatury polskiej XIX i XX wieku, autorem książek i esejów literackich, takich jak "Gra w Gombrowicza", "W Polsce czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej", "Schulz", "Gombrowicz", "Wszechświat Lema", "Miasta - rzeczy - przestrzenie".

Jego ustalenia dotyczące twórczości czołowych prozaików polskich XX i XIX wieku (Witolda Gombrowicza, Bruno Schulza, Stanisława Lema, ale także Andrzeja Kuśniewicza, Marka Hłaski, Olgi Tokarczuk) oraz najważniejszych nurtów tego okresu (literatura emigracyjna, proza autobiograficzna, proza po 1989 roku), budzą od wielu lat ogromne zainteresowanie, a ustalenia profesora w znacznym stopniu współdecydują o kanonie prozy polskiej, znacząco wzbogacają wiedzę o literaturze polskiej ostatnich stu lat - wskazywała w uzasadnieniu wniosku o wyróżnienie prof. Jerzego Jarzębskiego Srebnym Medalem Plus Ratio Quam Vis prof. Renata Przybylska, dziekan Wydziału Polonistyki UJ.

Jerzy Jarzębski był także wieloletnim pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz zarządu Polskiego PEN Clubu. Zasiadał w jury Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Fundacji im. Kościelskich.

Urodził się 22 sierpnia 1947 r. w Bytomiu. Studiował polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim; na tej uczelni habilitował się w 1993 w zakresie literaturoznawstwa, uczył w Instytucie Filologii Polskiej UJ. Gościnnie wykładał na uczelniach w Europie, Ameryce i Azji.

Powstał w PRL, budzi ogromny zachwyt do dziś. Najbardziej nietypowy blok w Polsce stoi w Warszawie