Chciał sprzedać dziecięcy rowerek. Stracił 7 tysięcy złotych

2022-08-19 11:30
oszust inetrnetowy
Autor: Pixabay

Internetowe portale ogłoszeniowe cieszą się ogromną popularnością. Z takiej formy kupna i sprzedaży korzysta coraz więcej osób. Mimo szeregu zalet trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ cyberprzestępcy czyhają już nie tylko na kupujących, ale także na osoby, które chcą sprzedać swoje rzeczy. Przekonał się o tym mieszkaniec gminy Nawojowa w województwie małopolskim, od którego oszust najpierw wyłudził dane, po czym z jego konta wypłacił 7 tysięcy złotych.

Mieszkaniec gminy Nawojowa w Małopolsce, który został oszukany przez kupującego, zgłosił sprawę policji. Mężczyzna wystawił na sprzedaż rowerek dziecięcy w internetowym serwisie ogłoszeniowym, po czym otrzymał wiadomość od osoby zainteresowanej ofertą, z prośbą o możliwość zakupu z dostawą. Rzekomy kupujący przekonywał, że wystarczy tylko kliknąć w link, który przesłał mu w wiadomości na komunikatorze w telefonie.

Dzięki temu sprzedający miał w łatwy sposób potwierdzić zrealizowaną transakcję i otrzymać pieniądze. Po tym jak wszedł na podlinkowaną stronę, w formularzu uzupełnił wszystkie dane, w tym dotyczące karty płatniczej, na którą rzekomo miały być przelane środki. Kilka godzin później, kiedy zalogował się do bankowości mobilnej, zauważył, że na koncie brakuje pieniędzy. Wtedy okazało się, że mężczyzna padł ofiarą oszusta, który będąc w posiadaniu danych z fałszywego formularza, wykonał trzy przelewy na kwotę 7 tysięcy złotych.

Policja przestrzega, by robiąc zakupy przez Internet, ale też sprzedając, zachować szczególną ostrożność i kierować się przede wszystkim rozsądkiem.

Aby nie stać się łatwym celem dla cyberprzestępców, gdy sprzedajesz towar - dokładnie zapoznaj się z regulaminem (komunikatami i ostrzeżeniami) serwisu ogłoszeniowego, na którym wystawiasz swoje rzeczy na sprzedaż; negocjacje prowadź w ramach serwisu i nie zgadzaj się na przeniesienie rozmowy na email, telefon czy zewnętrzny komunikator internetowy; nie klikaj w żadne linki, które otrzymasz w wiadomościach poza serwisem (np. szczególnie przesyłane za pomocą komunikatorów czy SMS) od osób zainteresowanych kupnem; sprawdzaj dokładnie adresy stron, do których zostajesz przekierowany (oszuści często w adresie fałszywych witryn zastępują kropki myślnikami lub literę „o” cyfrą zero); nie udostępniaj kupującemu kodów BLIK ani nie zatwierdzaj odruchowo transakcji; wysyłaj towar, gdy pieniądze wpłyną już na Twoje konto; nie sugeruj się przesłanym przez kupującego dowodem zapłaty (w tym również potwierdzeniem przelewu bankowego), ponieważ może być sfałszowany - radzi małopolska policja.

5 kg heroiny na Lotnisku Chopina. Celnicy znaleźli narkotyki w walizce 81-latki

Jak dobrze znasz seriale HBO? QUIZ dla prawdziwych fanów!

Pytanie 1 z 7
"Gra o tron": który z tych bohaterów nigdy nie był Królem Północy?
Gra o tron
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE