Już wkrótce rozpocznie się 5. Letnia Akademia Fokloru

2022-08-18 23:44
Letnia Akademia Folkloru
Autor: Materiały prasowe NCK Letnia Akademia Folkloru

Pająki dziękczynne, makramowe zazdrostki i haft krzyżykowy. Takie warsztaty odbędą się podczas piątej edycji Letniej Akademii Folkloru. Organizatorem wydarzenia jest przez Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamili Norwida i odbędzie się w pobliskiej ARTzonie.

Będzie to piąta edycja festiwalu. Na początku skupiał się na rzemiośle związanym z kulturą ludową wsi podkrakowskich, na terenie których powstała dzisiejsza Nowa Huta. Szybko jednak przybrał charakter festiwalu folkloru z całego rejonu Małopolski.

Myślę, że znajdzie tam swoje miejsce każdy, kto będzie chciał zapoznać się z kulturą ludową, zobaczyć ją w takim nowoczesnym wydaniu. Będzie coś do zobaczenia, także do manualnych aktywności, dla dorosłych, jak i dla dzieci - mówi Paulina Maciaszek, instruktor w Ośrodku Kultury im. Norwida.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie róża, dlatego Akademię rozpocznie wernisaż pod jej znakiem. Ten wyjątkowy kwiat, mocno widoczny w folklorze rejonu Małopolski, głownie w za sprawą charakterystycznych wzorów zdobiących stroje ludowe, jest symbolem waleczności, doskonałości i piękna, a także przemijania i kruchości życia. 

Będzie to finał akcji "Wspólny kwiat ludowy", w której ten sam wzór haftowały hafciarki w zasadzie z całej Polski. Nadesłano do nas 51 róż, które wykonało 31 hafciarek - ma on aż 2,5 metra - podkreśla instruktorka.

Wstęp na wernisaż oraz warsztaty są bezpłatne. Śpieszcie się, my też tam będziemy.

QUIZ. Odróżnisz owoc od warzywa? Pozornie proste zadanie, a komplet punktów zdobywają nieliczni

Pytanie 1 z 15
Cebula to:
Startują Żagle 2022. Pierwsze żaglowce zacumowały w Szczecinie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE