Katastrofalny stan płatnej toalety w centrum Krakowa. Mieszkańcy w szoku! "Widok gnoju i obory"

2022-10-25 11:45

Oburzony mieszkaniec Krakowa podzielił się w mediach społecznościowych zdjęciami płatnej toalety w centrum miasta. Jej stan, mówiąc delikatnie - pozostawiał wiele do życzenia. Nie obyło się bez negatywnych komentarzy innych internautów.

Fatalny stan publicznej toalety w centrum Krakowa

Sprawa dotyczy jednej z publicznych toalet, którą znajdziemy pod Halą Targową w Krakowie. Chciało z niej skorzystać dziecko jednego z mieszkańców miasta, ale to, co zastali w środku przelało czarę goryczy.

- Nóż się w kieszeni otwiera. Pod halą targową stoi płatna toaleta, koszt 2 złote. Odpowiedzialnymi za utrzymanie porządku w tych toaletach niegdyś był ZDMK, a teraz powołana spółka która w moim przekonaniu powstała w ramach utrzymania posad dyrektorskich w miejsce zlikwidowanej spółki Miejska Infrastruktura, a mianowicie spółka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. Po wrzuceniu dwóch złotych (straconych), pojawia się taki widok. Nędzy, biedy, syfu, gnoju, obory. Stan tej bardachy to nie jest efekt bezdomnego z jednej nocy, a całkowitym brakiem utrzymania tych toalet przez Miasto – napisał w mediach społecznościowych Michał Pazowski.

Kto za to odpowiada?

W temacie zdewastowanej toalety skontaktowaliśmy się z samorządem, a konkretnie z jednostką Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, która zarządza szaletami w mieście.

- Toaleta zostanie wymieniona na nową. To jedna z najstarszych tego typu w mieście, została zamontowana w końcówce lat 90. Mamy już projekt, czekamy na ustalenie kosztów przyłączy. To jedyna rzecz, która dzieli nas od zbudowania nowego szaletu, który chcielibyśmy zainstalować pod Halą Targową jeszcze w tym roku. Serwis w toaletach pojawia się dwa razy dziennie – mówi rzeczniczka prasowa KEGW, Magdalena Wasiak.

Zniszczenia i akty wandalizmu w Krakowie nie są niczym nowym, także dla KEGW-u.

- To jest codzienność. Niestety. Wiele osób w komentarzach postawiło tezę, że dobrze byłoby, gdyby toalety w mieście były bezpłatne. Cóż, była taka próba. Jedna z szalet pozostawała darmowa przez około dwa miesiące. To, co tam się działo, przerastało jakiekolwiek wyobrażenie. Potwierdziło to, że jeśli szalety byłyby bezpłatne, byłyby też kilkukrotnie bardziej dewastowane – dodaje Magdalena Wasiak.

KEGW wydaje na utrzymywanie toalet miejskich ponad 5 milionów złotych rocznie. Okazuje się, że zysk nie pokrywa kosztów, jakie generują.

- Padały komentarze, że my się na tym bogacimy. Koszt dwóch złotych to roczny zysk na poziomie 900 tysięcy złotych, To sanowi 15/20% zapotrzebowania na utrzymanie toalet. Dwa złote to niezbędne minimum, żeby nie dochodziło do ich dewastacji – mówi Magdalena Wasiak.

Tajemnicza śmierć w hotelu

QUIZ jaką porę roku ma Twoja dusza?

Pytanie 1 z 9
Twój wymarzony urlop to:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE