Zaćmienie Słońca

i

Autor: Pixabay

Zaćmienie Słońca. O której będzie można zobaczyć je w Krakowie?

2022-10-25 10:01

Częściowe zaćmienie Słońca nastąpi we wtorek, 25 października 2022. Pierwszy raz od siedmiu lat część Słońca w takim stopniu zostanie zakryta przez Księżyc. To niezwykłe i rzadkie zjawisko będzie widoczne także w Polsce. O której godzinie obserwować zaćmienie Słońca w Krakowie? Gdzie najlepiej je oglądać w stolicy Małopolski? Sprawdźcie w naszym materiale.

Zaćmienie Słońca 2022 – czym jest to spektakularne zjawisko?

Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią, a Słońcem i przesłoni częściowo tarczę słoneczną. W takiej konfiguracji Księżyc znajduje się w nowiu, ale nie przy każdym nowiu zachodzi zaćmienie, bowiem orbita naturalnego satelity Ziemi nie jest idealnie kołowa, a na dodatek ma nieco nachylenia względem płaszczyzny orbity naszej planety. Jest kilka rodzajów zaćmień: częściowe, całkowite i obrączkowe. Zaćmienia całkowite są najbardziej widowiskowe, ale niestety są widoczne tylko w dość wąskim pasie, a dalej od niego widzimy już tylko zaćmienie częściowe.

Zaćmienie Słońca 2022 – o której godzinie nastąpi?

W Polsce dokładne momenty poszczególnych etapów zaćmienia Słońca mogą różnić się od kilku do nawet kilkunastu minut. W Krakowie zaćmienie rozpocznie się o godzinie 11.15. Maksymalną fazę osiągnie o godzinie 12.23, a koniec jego przewiduje się o godzinie 13.32.

Zaćmienie Słońca 2022 – skąd najlepiej obserwować w Krakowie?

W przypadku tego zjawiska nie trzeba szukać specjalnych miejsc do obserwacji, ponieważ zaćmienie Słońca będzie widoczne z każdej części Krakowa. Należy pamiętać, że nie wolno patrzeć na Słońce przez teleskopy lub lornetki, jeśli nie są wyposażone w odpowiednie filtry. Może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia, a nawet utraty wzroku. Zaćmienie można też zobaczyć bez teleskopu, trzeba tylko mocno osłabić blask Słońca. Na rynku dostępne są np. specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca, można też stosować folię mylarową (do kupienia w internecie lub w sklepach z przyrządami optycznymi). Są też „domowe” sposoby typu szkło spawalnicze, mocno zadymiona szybka, zdjęcie rentgenowskie, czy płyta CD, aczkolwiek przy nich także potrzebna jest rozwaga – nie należy przesadzać z długością patrzenia na Słońce przez tego typu „przyrządy” (rzut oka na chwilę, a potem przerwa).

Policjanci eskortowali jelenia w drodze do lasu

Czy dobrze pamiętasz bohaterów kultowych dobranocek?

Pytanie 1 z 10
„Bolka i Lolka” kojarzy każdy, ale czy pamiętasz, jaki kolor spodni nosił Lolek?