Nawałnice przechodzą nad Małopolską. 150 interwencji straży, grad wielkości piłek ping-pongowych

2020-06-29 16:38 NM

Od godzin popołudniowych nad Małopolską przechodzą potężne nawałnice. W Niepołomicach zanotowano opady gradu wielkości piłek ping-pongowych. Strażacy interweniowali już ponad 150 razy. Bez prądu jest kilka tysięcy odbiorników.

Już rano ostrzegaliśmy przed niebezpiecznymi zjawiskami w Krakowie i Małopolsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące silnych porywów wiatru, intensywnych opadów deszczu oraz gradu. Przewidywania synoptyków się sprawdziły.

W godzinach popołudniowych w Krakowie i Małopolsce zaczął bardzo intensywnie padać deszcz. Mocno też zagrzmiało. To jednak jeszcze nie wszystko. W Niepołomicach spadł grad wielkości piłeczek ping-pongowych. Na autostradzie A4 odnotowano podtopienia.

Pogodowa katastrofa w Małopolsce. Tak wyglądało gradobicie pod Krakowem

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Burze w Małopolsce. Ponad 150 interwencji strażaków

Małopolscy strażacy interweniowali już ponad 150 razy. Najtrudniej jest w powiatach krakowskim, chrzanowskim i wielickim. Sebastian Woźniak, rzecznik komendy wojewódzkiej PSP informuje, że liczba zgłoszeń wzrosła lawinowo, a strażacy wciąż otrzymują nowe.

Zgłoszenia dotyczą usuwania skutków silnego wiatru, są to przede wszystkim powalone drzewa, blokujące drogi i stwarzające zagrożenie; jak również działania związane z wypompowywaniem wody, zalanych piwnic i posesji - mówi Sebastian Woźniak.

Burze w Małopolsce. Kilka tysięcy osób bez prądu

Występują również problemy z dostawą prądu. Chodzi głównie o gospodarstwa w powiecie wielickim, krakowskim, chrzanowskim, olkuskim i miechowskim. Awarie są usuwane na bieżąco, jednak może to potrwać do godzin wieczornych.

Do 20.30 obowiązuje wydane przez IMGW ostrzeżenie trzeciego stopnia dla Małopolski. Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem, intensywnymi opadami deszczu, a nawet trąbami powietrznymi.