Naukowcy z UJ badali jakie mikroorganizmy żyją na przystankach komunikacji miejskiej

2021-06-21 12:45
Naukowcy z UJ badali jakie mikroorganizmy żyją na przystankach komunikacji miejskiej
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Przy pomocy takich maszyn naukowcy pobierali próbki powietrza na przykład na Dworcu autobusowym MDA

Uniwersytet Jagielloński i Urząd Miasta Krakowa podjęli się współpracy w ramach międzynarodowej akcji Global Sampling Day. Chodzi o badanie miejsc publicznych pod względem znajdujących się w nich mikrobów w powietrzu i na różnych powierzchniach. Badanie nie miało nic wspólnego z pandemią koronawirusa, tylko miało na celu sprawdzenie jakie mikroorganizmy bytują w naszym sąsiedztwie.

Krakowscy mikrobiolodzy pobierali próbki z poręczy, ławek, biletomatów czy siedzeń w tramwajach. Spokojnie, to nie koronawirus, tylko Global Sampling Day. 21 czerwca w 60 miastach na całym świecie naukowcy badali tak zwany mikrobiologiczny "odcisk palca".

Badania są przeprowadzane w głównej mierze po to, żeby poznać co żyje wokół nas, żeby zrozumieć dlaczego to żyje razem, dlaczego to żyje tutaj i jaki ma wpływ na człowieka. Spodziewamy się, że w większości jest to wpływ neutralny, no ale czasami też mogą być jakieś albo bardzo pozytywne mikroby, albo negatywne i zrozumienie tego jest dla nas bardzo ważne - mówi lider zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego Paweł Łabaj.

Naukowcy w specjalnych strojach pobierali próbki głównie na dworcach komunikacji miejskiej oraz w liniach tramwajowych 52, 50 i 14. Miejscy urzędnicy podkreślają, że badanie było całkowicie bezpieczne.

To są tak naprawdę mikroby, z którymi żyjemy do bardzo długiego czasu. Jesteśmy na pewno do nich przyzwyczajeni, natomiast naukowcy żeby nie przenieść swoich specyficznych bakterii, mikrobów muszą być ubrani w takie właśnie stroje - mówi Katarzyna Wysocka z Urzędu Miasta Krakowa.

Wyniki badań krakowskich z ubiegłego roku powinny się ukazać w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Wstępne wyniki z tego roku powinny być znane za rok

Przy jednym z badań w ramach Global Sampling Day był nasz reporter Kuba Paduch:
Naukowcy z Krakowa jednoczą siły i dołączają do inicjatywy Wolna Nauka

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE