Mikroskop

i

Autor: pixabay Zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy Politechniki Krakowskiej pracują nad lekiem. Może pomóc w walce ze złośliwym rakiem piersi

2023-03-01 9:45

Politechnika Krakowska poinformowała o jej naukowcach, którzy pracują nad nowymi związkami chemicznymi. Mogą one pomóc w walce z potrójnie negatywnym rakiem piersi. To jeden z najbardziej złośliwych nowotworów, który nierzadko dotyka także mężczyzn. Substancja, nad którą pracują naukowcy może wejść w skład docelowego leku, który będzie wykorzystywany do chemioterapii.

Co jest przedmiotem badań?

Naukowcy Politechniki Krakowskiej pracują nad budzącą nadzieję substancją, która może wejść w skład leku wykorzystywanego w chemioterapii do precyzyjnego uderzenia w receptory komórek nowotworowych, co pozwoli na zablokowanie ich namnażania.

- Taka celowana terapia będzie skuteczniejsza i bezpieczniejsza dla pacjenta niż obecnie stosowane chemioterapeutyki  - zapowiada Damian Kułaga z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK.

Rak piersi to najczęściej diagnozowany typ nowotworu złośliwego wśród kobiet, a badacze z Politechniki Krakowskiej są na tropie celowanego leku. Obecnie trwa synteza nowych związków i badanie ich przeciwnowotworowego potencjału.

- Mamy już zsyntezowanych 100 związków, docelowo opracujemy ich drugie tyle. Każda otrzymana cząsteczka będzie przebadana – w testach radioizotopowych - pod kątem powinowactwa z receptorem 5-HT7, czyli tego czy i jak się z nim wiąże. Mamy już wyłonioną szczególnie obiecującą pulę takich związków, które wykazują aktywność i są selektywne tylko do tego receptora – zdradza kierownik projektu.

Cząsteczki na dalsze testy prosto z krakowskich laboratoriów trafiają do ośrodków badawczych partnerów projektu - Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.

Projekt zakłada zrealizowanie trzech głównych celów:

  • opracowanie cząsteczki o działaniu przeciw TNBC, której skuteczność będzie udowodniona na modelu zwierzęcym,
  • stworzenie biblioteki związków o celowanym działaniu – zarówno na receptor 5-HT7, którego stymulowanie lub blokowanie ma istotne znaczenie w kontekście leczenia np. depresji i innych chorób centralnego układu nerwowego, jak i związków o działaniu cytotoksycznym na nowotworowych liniach komórkowych,
  • opracowanie wydajnej, taniej i bezpiecznej dla środowiska metody syntezy, która może być wykorzystana do syntezy leków lub biblioteki związków.
Polscy skoczkowie zamienili narty na kręgle

QUIZ. Dzik jest dziki, dzik jest zły... Znasz te słynne wierszyki dla dzieci?

Pytanie 1 z 10
"Dzik jest dziki, dzik jest zły..."