Węgiel

i

Autor: NM, Eska.pl Tani węgiel w Małopolsce

Wiadomości

Na niektórych składach już brakuje węgla. Co z cenami czarnego paliwa w Małopolsce?

2023-10-03 7:41

Groszek, orzech, kostka? Można zostać odprawionym z kwitkiem. Zbliża się sezon grzewczy i na niektórych składach okresowo brakuje już węgla. Jest jednak dobra wiadomość: czarne paliwo będzie w tym roku tańsze. To dlatego, że zostało go sporo po poprzedniej, łagodnej zimie. Ceny na chwilę obecną są o około jedną trzecią niższe niż rok temu, nawet pomimo podwyżek, które na początku września ogłosiła na swoich składach Polska Grupa Górnicza. Postanowiliśmy skontaktować się ze składami węgla i zapytać o jego dostępność oraz ceny.

Aktualne ceny węgla. Jakie ceny na składach?

Sytuacja związana z dostępnością i cenami węgla zmienia się diametralnie każdego dnia. Coraz bliżej sezonu grzewczego, październik i chłodniejsze dni za pasem, zatem Polacy już zaczęli robić zapasy na zimę. W sklepie PGG ceny wzrosły: za ekogroszek zapłacimy od 1750.00 zł, za kostkę od 1270.00 zł, a za orzech od 1200.00 zł. Jakie natomiast są aktualne ceny węgla na składach? Okazuje się, że bardzo zróżnicowane. Jakie rodzaje czarnego paliwa są dostępne?

- Możemy mieć orzech luzem w cenie 1900 zł za tonę. W tym momencie go nie mamy, ma przyjechać we wtorek (26 września - przyp.red.). Są problemy, my też je mamy, czekaliśmy dosyć długo. Szczerze, to nie ma takiego szału, jak w zeszłym roku, ale więcej nam tego orzecha schodzi niż grubego na przykład - usłyszeliśmy na jednym z małopolskich składów węgla.

- Ekogroszek mamy od 1800 zł wzwyż, a zwykły groszek 1740 zł za tonę. Ewentualnie mamy orzech 2, on jest taki podobny, jak groszek i kosztuje 1500 zł - mówi właściciel innego składu.

- 2100 zł to cena za tonę orzecha luzem, w workach 2200 - informuje właścicielka kolejnego składu.

- Potrzeby uzyskania energii cieplnej będą coraz większe, więc teraz jest dobry czas. Wydaje się, że z perspektywy podaży, węgla jest wystarczająca ilość i nawet wygląda to lepiej niż w ubiegłych sezonach. Jest to pokłosie tego, co wydarzyło się w ubiegłym roku, kiedy po ataku Rosji na Ukrainę doszło do wielkiego kryzysu i to nie tylko w Polsce. Pojawiło się ryzyko, że tego węgla może zabraknąć i faktycznie ta luka występowała, natomiast do Polski spłynęły ogromne ilości węgla importowanego. Polskie kopalnie również zwiększyły wydobycie. Sporo tego węgla zatem zostało i go nie zabraknie, jednak w aspekcie lokalnym mogą się pojawiać okresowe problemy - powiedział nam dr hab. inż. Paweł Bogacz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

"Czyste powietrze". Jak uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca lub termomodernizację budynku?

Warto przypomnieć, że chcąc dostać dofinansowanie na wymianę pieca lub termomodernizację budynku, można skorzystać z programu "Czyste powietrze". Wystarczy wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl. Osobiście można to zrobić w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Mieszkańcy Małopolski chętniej zaczęli się interesować tym programem i częściej sięgać po dotacje. Natomiast biorąc pod uwagę liczbę wszystkich pozaklasowych kotłów w Małopolsce, jest ich na pewno około 200 lub 300 tysięcy i nawet mimo tego, że uchwała antysmogowa obliguje mieszkańców do wymiany ich do kwietnia 2024 roku mamy obawy, że wszystkie kotły nie zostaną zlikwidowane. To właśnie te kotły są główną przyczyną zanieczyszczeń i toksycznych związków w powietrzu, które oddziałują na nasze zdrowie. Pamiętajmy też, że te stare kotły potrzebują dużo więcej paliwa, aby osiągnąć konkretny efekt cieplny, a więc użytkowanie ich jest nieopłacalne dla mieszkańców - mówi Ewa Lutomska, wiceprezeska Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Nowe obwodnice powstaną w Małopolsce. Oto dokładne lokalizacje [GALERIA]

Ogromna Farma Dyniowa w Radawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE