szambo

i

Autor: Andrzej Szandomirski Kontrola szamba i domowych oczyszczalni ścieków

Miasto przypomina o kontroli szamb. Co się stanie z właścicielami nieruchomości, którzy nie okażą niezbędnych dokumentów?

2022-11-07 14:05

Na terenie miasta, jak i gminy Kraków trwają dokładne kontrole zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na wizytę strażników miejskich. Sprawdziliśmy, jak dokładnie wygląda taka kontrola i co się stanie z mieszkańcem, który nie będzie posiadał niezbędnych dokumentów.

Kontrole szamb potrwają do przyszłego roku

Kontrole gospodarstw domowych posiadających szambo lub przydomową instalację, mają na celu zapobieganie zanieczyszczaniu środowiska naturalnego: gleby, wód gruntowych i zbiorników wodnych. Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej przekonują, że jest to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Kontrole będą przeprowadzane przez uprawionych pracowników urzędu oraz funkcjonariuszy straży miejskiej.

Wydział Gospodarki Komunalnej zapowiada, że kontrole potrwają do przyszłego roku. Według obowiązujących przepisów, weryfikacja szamb i przydomowych oczyszczalni odbywa się raz na dwa lata.

Jak dokładnie będzie wyglądać kontrola?

W momencie, kiedy odpowiedni urzędnik lub funkcjonariusz straży miejskiej zapuka do naszych drzwi, jesteśmy zobowiązani przedstawić mu wszystkie niezbędne dokumenty.

- Podczas kontroli właściciel nieruchomości zobowiązany jest do okazania zawartej umowy z przedsiębiorcą odbierającym ścieki oraz dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę (rachunki, faktury) uprawnionym pracownikom urzędu oraz straży miejskiej. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków z szamba. W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków również należy pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych (zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków) - wyjaśnia Kamil Popiela z biura prasowego Wydziału Komunikacji Społecznej.

Jeżeli nieruchomość zlokalizowana jest na terenie, gdzie istnieje możliwość podłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej, właściciel nieruchomości ma obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci. Obowiązek nie dotyczy nieruchomości wyposażonych w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.

Co się natomiast stanie, jeżeli mieszkaniec nie pokaże lub nie będzie posiadał właściwej dokumentacji? Może czekać go surowa kara.

- W razie stwierdzenia nieprawidłowości wystawiane są zalecenia pokontrolne. W razie niespełnienia zaleceń funkcjonariusze straży miejskiej mogą ukarać właścicieli nieruchomości mandatem - dodaje Popiela.

Nieśmiały czy pewny siebie? Jakim typem człowieka jesteś?

Pytanie 1 z 10
Jak duże jest twoje grono znajomych?
Child alert Mia. Zabójstwo w Oświęcimiu