Maseczka

i

Autor: Pixaby

Maseczki ochronne: czy chronią przed koronawirusem? Sprawdził to krakowski Youtuber! [WIDEO]

2020-04-15 7:19

Od czwartku, 16 kwietnia noszenie maseczek ochronnych będzie w Polsce obowiązkowe. Czy wszyscy powinni jednak zakrywać twarz? Czy noszenie maseczek faktycznie uchroni nas przed zarażeniem? Dowiecie się więcej w naszym materiale!

Zgodnie z zarządzeniem Ministra Zdrowia od czwartku, 16 kwietnia wychodząc z domu, obowiązkowo musimy zakryć twarz. Można to zrobić maseczką ochroną, można także użyć do tego chusty lub szaliku. Te działania mają zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Obecnie (stan na 14 kwietnia) na COVID-19 choruje już ponad 7 tysięcy osób. Zmarło ponad 250.

Maseczki ochronne: czy chronią przed zakażeniem?

Sprawą maseczek zajął się Krzysztof Poznański z NaukowoTV. Krakowski Youtuber nagrał filmik, w którym przedstawia zalety i wady ich noszenia. Jak przyznał, trzyma się on zaleceń m.in. Światowej Organizacji Zdrowia.

Noszenie maseczek daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa, a to może tylko zwiększyć ryzyko zakażenia. Dlatego warto wiedzieć o maseczkach coś więcej. Noszenie maseczki np. chirurgicznej czy zwykłej bawełnianej nie zabezpiecza jej posiadacza przed zakażeniem. Wirusy są zbyt małe, by taki materiał mógł je zatrzymać. Zwykła tkanina nie zapewnia w zasadzie żadnej ochrony przed wirusem. Nie ma dowodów naukowych, że noszenie tego typu maski przez osoby zdrowe może w jakikolwiek sposób zapobiec zakażeniu – mówi Krzysztof Poznański.

Według Poznańskiego maseczki nie ochronią nas przed zakażeniem. Mogą jednak powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Wpływają również na naszą psychikę, bo dzięki nim rzadziej dotykamy twarzy. By maseczki chroniły nas w pełni, musiałyby posiadać odpowiednie certyfikaty. Ich jest jednak bardzo mało, więc lepiej zachować je dla służby zdrowia.

Maseczki ochronne: dlaczego więc musimy je nosić?

Dlaczego zalecane jest noszenie maseczek, skoro wcale mogą nas one nie uchronić przed zakażeniem? Wiele osób jest zarażonych, ale przechodzi chorobę bezobjawowo lub jeszcze nie ma objawów, ale te mogą pojawić się za kilka dni.

Taka osoba nieświadomie zakaża innych np. na zakupach, czy w pracy. Każdy, kto zbliży się na odległość ok. 1 metra do takiej osoby, jest narażony na unoszące się w powietrzu kropelki pochodzące ze śliny chorego. Jeśli jednak potencjalny chory posiada maseczkę, to zatrzyma on te kropelki podczas mówienia, kaszlu, czy kichania - mówi krakowski Youtuber.

Mówiąc prościej - maseczki powinny nosić osoby chore. Ale, że nie wiemy, czy osoba wyglądająca na zdrową może być nosicielem COVID-19, to zmieniono zalecenia.

Maseczki ochronne: jak nosić prawidłowo?

Maseczki ochronne trzeba jednak nosić prawidłowo. Istotne jest bowiem, by zakrywać nie tylko usta, ale także nos.

Maseczki nie powinniśmy zsuwać się co chwilę, nie wolno jej dotykać brudnymi rękami i dbajmy o to, by zakrywała ona usta i nos, a nie tylko usta. Dodatkowo maska musi być sucha. Wilgotna maska to większe ryzyko przeniesienia cząstek wirusa zawieszonych w kropelkach wydzieliny z dróg oddechowych – mówi Poznański.

Koronawirus. Posłuchaj, jakie przedmioty trzeba dezynfekować. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Koronawirus. Posłuchaj o faktach i mitach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Pamiętajmy, że maseczka jest tylko środkiem uzupełniającym i nie zastąpi innych środków zapobiegawczych, jak np. mycia oraz dezynfekcji rąk, czy utrzymywania min. dwumetrowego odstępu od innej osoby.

Więcej na temat noszenia maseczek dowiecie się, oglądając poniższe wideo.

Wirtualne podróżowanie: zamki Małopolski warte odwiedzenia po pandemii
Sonda
Co zrobisz, gdy skończy się narodowa kwarantanna?